Pomoc Ukrainie. Już ponad 3 mln zł dla potrzebujących w zbiórce PCPM i Gazeta.pl

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę współpracujemy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), żeby pomóc Ukraińcom. Ponad trzy miliony złotych, które spłynęły na zbiórkę PCPM wspieraną przez Gazeta.pl, trafiają na bieżąco do ogarniętego wojną kraju. Jesteście niesamowici! Zbiórka wciąż trwa!

Ponad 725 tys. zł wpłynęło na zbiórkę PCPM na Facebooku, a ponad 2,4 mln zł na tę za pośrednictwem strony zbiórkowej: https://pcpm.org.pl/ukraina.

Środki ze zbiórki wspierają ukraińskich pracowników humanitarnych współpracujących na miejscu z PCPM. Pracownicy pomagają w ewakuacji mieszkańców z najbardziej zagrożonych terenów. Na zachodnim brzegu Dniepru stworzono m.in. tranzytowy punkt humanitarny do przyjmowania ludzi z regionów objętych wojną.

- Przygotowujemy ich do dalszej drogi w kierunku zachodniej Ukrainy. Karmimy ich, odprawiamy dalej, pomagamy w logistyce - tłumaczy Aleksiej, współpracownik PCPM w Charkowie. - Już pierwszego dnia [24 lutego] do naszego ośrodka dotarły rodziny. Uciekający przed wojną przybywają również w nocy. Wśród nich są dzieci, osoby starsze. Wielu z nich przychodzi ze zwierzętami, które w naszych punktach mogą z nimi zostać - opowiada Aleksiej.

Podobne punkty tworzone są na trasie tranzytowej ze wschodu na zachód. W każdym z nich na przybyszy czeka opieka, jedzenie, miejsce do spania i ogrzania się przed dalszą podróżą, podpowiedzi, gdzie po drodze mogą dostać jakiego rodzaju pomoc.

Ze względów bezpieczeństwa polscy pracownicy nie zostali wysłani do Ukrainy.

- Pomoc, którą Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dostarcza aktualnie w Ukrainie, ma charakter humanitarny, pozwala zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby mieszkańców w kryzysie - tłumaczy PCPM. - Jednak już teraz planowane są kolejne rozwiązania, które pomogą zabezpieczyć byt nie tylko osób w Ukrainie, ale także tych, które uciekły przed wojną do Polski.

Do zbiórki dołączyło też Allegro. Mnóstwo ludzi kupuje cegiełki o wartości 10, 20, 50 i 100 zł. Te środki również wpływają na konto PCPM związane z pomocą Ukrainie.

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

***

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: