Wojna w Ukrainie. Polskie szkoły otrzymają dodatkowe wsparcie. Są też rekomendacje dla nauczycieli

Szkoły, które przyjmą uczniów pochodzących z Ukrainy, otrzymają dodatkowe środki finansowe. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało też rekomendacje dla pedagogów dotyczące wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieci w związku z toczącą się w Ukrainie wojną.
Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Poranna Rozmowa Gazeta.pl (28.02)

W dniu, w którym Rosja napadła na Ukrainę i rozpętała tam wojnę (24 lutego), wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piątkowski zapowiedział na Twitterze, że ukraińskie dzieci i młodzież otrzymają w Polsce wsparcie w edukacji. Dodatkowo ministerstwo przygotowało informacje dla pedagogów dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej zarówno dla ukraińskich, jak i polskich uczniów. 

Wojna w Ukrainie. Samorządy dostaną pieniądze dla placówek przyjmujących dzieci z Ukrainy

"Dzieci i młodzież z Ukrainy otrzymają wsparcie. W ramach rezerwy subwencji oświatowej będziemy w stanie przeznaczyć dodatkowe środki dla tych samorządów, które będą dodatkowo przyjmowały uczniów pochodzących z Ukrainy" - zapewnił Piątkowski w czwartek. 

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", minimum określane przez prawo wymaga, by samorządy zapewniły uczniom z innych krajów dwie godziny tygodniowo nauki języka polskiego jako obcego.

- Subwencja, którą otrzymuje samorząd, wystarcza na zorganizowanie pięciu godzin nauki, w tym nauki języka polskiego oraz zajęć wyrównawczych w ciągu tygodnia - przekazała dziennikowi psycholożka Michalina Jarmuż, ekspertka ds. zarządzania wielokulturowością w szkołach w gminie Lesznowola .

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie Wojna w Ukrainie. Rosjanie zabili 16 ukraińskich dzieci. "To terroryści"

MEiN przygotowało rekomendacje dla nauczycieli w związku z wojną

"W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego w Ukrainie przed dyrektorami i nauczycielami pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. Są wśród nich zarówno działania o charakterze organizacyjnym, jak również kwestie związane ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym dzieci i młodzieży" - pisze ministerstwo edukacji. Materiał przeznaczony dla nauczycieli i pedagogów został podzielony na kilka części. Zawarte zostały w nim m.in. wskazówki przydatne podczas rozmów o emocjach uczniów i informowania ich o aktualnej sytuacji w Ukrainie.

Ministerstwo podkreśla także, że samorządy dostały pieniądze na organizację dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci przybywających z Ukrainy.

Szczeniak Rambo przygarnięty przez ukraińskich żołnierzy na linii frontu Wojna w Ukrainie. "Nasz obrońca Rambo". Żołnierze przygarnęli szczeniaka

Więcej o: