Pomoc Ukrainie. Jak zaoferować nocleg uchodźcom? Jak zgłosić się jako dom tymczasowy dla zwierząt?

W ostatnich dniach wielu Polaków włączyło się w akcje pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Mieszkańcy naszego kraju angażują się w zbiórki rzeczowe czy pomoc w transporcie. Wiele osób chce zaoferować też swoje mieszkania i pokoje. Gdzie można zgłosić chęć udzielenia właśnie takiej pomocy uchodźcom?

ONZ szacuje, że od początku wojny z Ukrainy uciekło prawie 300 tysięcy mieszkańców. 160 tys. osób uciekło w bezpieczniejsze regiony Ukrainy, a 116 tys. do krajów sąsiednich. Z niedzielnych danych polskiej Straży Granicznej wynika natomiast, że przez polskie przejścia graniczne wjechało 156 tys. uchodźców. Gdzie można zgłosić się z ofertą pomocy dla nich? Poniżej przedstawiamy organizacje i strony, które zajmują się zbieraniem deklaracji Polaków, którzy chcą zapewnić zakwaterowanie Ukraińcom.

Zobacz wideo Ciężka noc dla mieszkańców Charkowa. Rosjanie ostrzelali miasto

Pomoc Ukrainie. Jak zaoferować nocleg uchodźcom z Ukrainy?

Z jedną z takich inicjatyw wyszedł Dom Ukraiński w Warszawie. Osoby, które mają możliwość zaoferować tymczasowe schronienie dla osób z Ukrainy, mogą zrobić to wypełniając formularz pod tym adresem. W ankiecie można wpisać liczbę osób dorosłych i dzieci czy przedział czasu, w którym możemy zaoferować pomoc. Wówczas to właśnie organizacja będzie kontaktowała się i informowała o osobach, które mogą skorzystać z naszej pomocy.

Poza tym za pośrednictwem Domu Ukraińskiego można też zaoferować pomoc prawną, psychologiczną czy np. pomoc w transporcie. Formularz dostępny jest pod tym adresem.

Lubelskie Stowarzyszenie Homo Faber działa natomiast w porozumieniu z punktami recepcyjnymi, do których mogą zgłaszać się uchodźcy. Po stronie państwa zorganizowany zostaje transport do punktu noclegowego. Osoby, które chcą zaoferować zakwaterowanie uchodźcom mogą kontaktować się w ramach Stowarzyszenia z Jarosławą Szewczuk: jaroslawa.szewczuk@gmail.com.

Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą zgłaszać się do Fundacji Ocalenie, która prowadzi program Refugees Welcome. Zgodnie z zasadami, uczestnik programu podpisuje z osobą, której użyczy lokalu, umowę wynajmu.

Poza tym można szukać pomocy na grupach utworzonych na Facebooku:

Pomoc Ukrainie. Rejestracja domów tymczasowych dla zwierząt

Wolontariusze szukają też domów tymczasowych dla zwierząt z Ukrainy. Osoby, które chcą pomóc właśnie w ten sposób mogą wypełnić formularz udostępniony przez Fundację Dobrych Zwierząt. 

Wiele fundacji organizuje też zbiórki na pomoc dla bezdomnych zwierząt w Ukrainie. Fundacje poszukują też domów tymczasowych. Działania takie prowadzi m.in.

  • Fundacja Centaurus
  • Fundacja Viva
  • Ratujemy Zwierzaki
Więcej o: