Zgodnie z polskimi przepisami cudzoziemiec może pracować w Polsce jeśli posiada m.in.: status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, wizę, zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, itp. Dla pracowników z Ukrainy kluczowe jest pewne wyłączenie. Jest nim tzw. oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Co oznacza?
W przypadku cudzoziemców z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, legalna praca w Polsce jest możliwa, o ile ubiegający się o pracę:
Prawo do pobytu wydawane jest na podstawie:
Zezwolenie na pracę nie jest wymagane w przypadku cudzoziemca, który jest obywatelem: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy. "Obywateli sześciu państw Europy Wschodniej można zatrudnić na 24 miesiące na podstawie uproszczonej procedury" - dodaje biznes.gov.pl. Aby skorzystać z tej procedury, pracodawca, który chce zatrudnić np. obywatela Ukrainy, musi złożyć w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Poza tym pracodawca mus spełnić dodatkowe warunki, takie jak:
Oświadczenie można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej - przez portal Praca.gov.pl.
Jeśli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego, powiatowy urząd pracy wydaje decyzje nie później niż w terminie siedmiu dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia. Jeśli wszczęte zostanie postępowanie wyjaśniające, wówczas decyzja zapada nie później niż 30 dni od otrzymania oświadczenia.
WAŻNE: Cudzoziemiec nie może świadczyć legalnie pracy bez wpisu oświadczenia o powierzeniu pracy.
Informacje dla osób poszukujących pracy dostępne są w języku ukraińskim na stronie: https://lang-psz.praca.gov.pl/uk/.
Po upływie 24 miesięcy od podpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy i przy chęci kontynuowania zatrudnienia należy uzyskać zezwolenie na pracę w ramach procedury standardowej lub uproszczonej.
Jeśli pracodawca chce skorzystać z procedury uproszczonej, to musi spełnić dwa warunki:
Jeśli cudzoziemiec jest zatrudniony na podstawie np. umowy zlecenie, to pracodawca nie może skorzystać z procedury uproszczonej. Wówczas czas uzyskania zezwolenia na pracę się wydłuża.
Warto dodać, że zezwolenie na pracę dla cudzoziemca nie jest konieczne także w przypadku niektórych zawodów. Dotyczy to m.in.:
Cudzoziemiec, który legalnie pracuje w Polsce, ma prawo do:
*****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.