Karta pobytu wydawana jest cudzoziemcom, którzy otrzymali zezwolenie na:
Karta pobytu wydawana jest więc cudzoziemcom, którzy mają już status uchodźcy lub udzielono im ochrony uzupełniającej. Więcej o statusie uchodźcy w artykule poniżej.
Jeśli cudzoziemiec posiada zezwolenie na pobyt czasowy, to dostaje kartę pobytu wydaną na czas udzielenia zezwolenia (maksymalnie trzy lata). Jeśli chce przedłużyć swój pobyt w Polsce, to musi najpierw złożyć wniosek o kolejne zezwolenie na pobyt.
Samo zezwolenie na pobyt stały jest ważne bezterminowo, jednak karta pobytu musi być wymieniana co 10 lat. Wniosek o wydanie kolejnej karty należy wówczas złożyć na 30 dni przed upływem okresu ważności. Poza tym kartę pobytu można wydać ponownie po: zmianie danych, zmianie wizerunku, uszkodzeniu lub utracie dokumentu.
Wnioski i inne dokumenty należy złożyć w urzędzie wojewódzkim odpowiednim dla miejsca pobytu cudzoziemca. Można zrobić to także w biurach podawczych delegatur w danym województwie - w przypadku Mazowsza delegatury znajdują się np. w Radomiu, Ciechanowie czy Płocku. W sprawie wydania karty pobytu należy złożyć:
Po otrzymaniu zgody, karta pobytu można być odebrana tylko osobiście.
Składając wniosek o wydanie karty pobytu, należy wnieść opłatę. Za wydanie karty płaci się 50 złotych (lub 25 złotych przy uldze). W przypadku utraty lub zniszczenia karty opłaty wynoszą 100 zł (przy pierwszym takim wniosku) lub 150 zł (przy kolejnych wnioskach).
Ulga w wysokości 50 proc. opłaty przysługuje cudzoziemcom, którzy:
Wydanie karty pobytu następuje w ciągu miesiąca od wpłynięcia kompletu dokumentów. Czasem procedura ta jednak ulega wydłużeniu - dotyczy to zwykle prowadzenia postępowania wyjaśniającego ws. dokumentów. W przypadku opóźnień cudzoziemiec zostanie powiadomiony na piśmie o możliwym terminie wydania wniosku i przyczynach opóźnienia.
Wzór karty pobytu - MSWiA Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA
Karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu w Polsce. Ponadto pozwala jego posiadaczowi wielokrotnie przekraczać granicę, np. z Ukrainą, bez konieczności występowania o wizę. Karta pobytu uprawnia też do podróżowania w celach turystycznych do innych państw członkowskich obszaru Schengen.
*****
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.