Pomoc Ukrainie. Gdzie szukać noclegu, transportu, pomocy prawnej i medycznej? [LISTA ORGANIZACJI]

Z danych ONZ wynika, że w ostatnich dwóch dniach wojny Rosji z Ukrainą z kraju uciekło około 120 tysięcy Ukraińców. Gdzie uchodźcy mogą szukać pomocy?

Uchodźcy przybywający z Ukrainy do Polski mogą liczyć na pomoc ogromnej liczby Polaków, którzy udostępniają swoje mieszkanie, organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne oraz organizują transport z granicy. Gdzie uchodźcy mogą szukać informacji o pomocy? Gdzie Polacy mogą zgłaszać się, by pomóc uchodźcom?

Zobacz wideo Zełenski dementuje plotki o ewakuacji. "Nasza prawda naszą bronią"

Pomoc Ukrainie — gdzie szukać pomocy? Ośrodki recepcyjne

Uchodźcy, którzy nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, powinni udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. To właśnie w tym miejscu osoby te otrzymają: informacje na temat pobytu w Polsce, tymczasowe zakwaterowanie, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. Ośrodki recepcyjne znajdują się w następujących miejscach:

 • Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk, osiedle - MAPA;
 • Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22 - 540 Dołhobyczów - MAPA;
 • Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22 - 523 Horodło - MAPA;
 • Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22 - 680 Lubycza Królewska - MAPA;
 • Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa - MAPA;
 • Hala sportowa - Medyka 285, 37-732 Medyka - MAPA;
 • Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama - MAPA;
 • Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne - MAPA;

Poza tym obywatele Ukrainy mogą szukać wsparcia u polskich organizacji humanitarnych, ale też w grupach pomocowych stworzonych przez Polaków, którzy chcą pomóc uchodźcom. Poniżej przedstawiamy zweryfikowane organizacje, do których można się zgłosić z prośbą o pomoc lub ofertą pomocy. 

Pomoc Ukrainie. Gdzie szukać noclegu? Lista

 • Osoby bez noclegu mogą szukać pomocy w Lublinie. "Osoby, które są w Lublinie, a nie były w punkcie recepcyjnym na granicy, potrzebują noclegu albo jedzenia — prosimy zgłaszać się do punktu w Urzędzie Wojewódzkim (ul. Spokojna 4), codziennie w godzinach 8:00 - 18:30. Jeśli potrzebujesz noclegu, a punkt jest zamknięty — zadzwoń na +48 533 391 569" - czytamy w opisie na Facebooku, gdzie jest też wersja w języku ukraińskim. 
 • "Jeśli jesteś w Polsce, Ty lub Twoi krewni, lub znajomi potrzebujecie pomocy z noclegiem, transportem lub innymi natychmiastowymi potrzebami, napisz na maila saveukraine@fundacjaukraina.eu" - czytamy na stronie Fundacji Ukraina z Wrocławia, która organizuje pomoc dla Ukraińców w całej Polsce.
 • W Warszawie pomoc oferuje tez Dom Otwarty.
 • W sprawie mieszkań dla osób z Ukrainy można skontaktować się z Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa SalamLab.

Poza tym można szukać pomocy na grupach utworzonych na Facebooku:

Pomoc Ukrainie — gdzie szukać transportu?

Polska zapewnia transport z granicy do punktu recepcyjnego, a następnie do miejsc noclegowych. Zazwyczaj w działania te zaangażowane są służby państwa — np. straż pożarna. Uchodźcy szukają też transportu na własną rękę. Przy przejściu granicznym w Medyce ustawiła się kolejka samochodów z Polakami, którzy chcą w ten sposób pomóc Ukraińcom. Pomocy można też szukać w mediach społecznościowych. 

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Jak podaje Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć także na pomoc medyczną (tutaj w języku polskim i ukraińskim):

 • Osoby, które złożyły wniosek o ochronę międzynarodową, są objęte pomocą medyczną — chcąc umówić się na wizytę z lekarzem trzeba kontaktować się z Petra Medica: (22) 112 02 06
 • Prywatna bezpłatna pomoc medyczna i psychologiczna dla osób z Ukrainy: Damian Medical Center Warsaw.

Pomoc Ukrainie — wsparcie prawne

Wsparcie informacyjne na temat dokumentów potrzebnych do przejazdu i pobytu w Polsce można znaleźć:

 • na stronie lubelskiego społecznego komitetu pomocy Ukrainie lub pod tel. +48 533 391 569.
Więcej o: