Wojna w Ukrainie. Pociąg dla rannych do szpitala na Stadionie Narodowym

W Przemyślu (woj. podkarpackie) gotowy jest pociąg przystosowany do transportu rannych z Ukrainy do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie - przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Ponadto minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił, że przejazdy PKP Intercity dla obywateli atakowanych terenów będą za darmo.
Zobacz wideo Lesia Vakuliuk: Cały czas mówimy "jeszcze" jest bezpiecznie, bo nie wiemy, co będzie za chwilę

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek o przygotowywanym pociągu sanitarnym dla walczących w obronie Ukrainy. "Pociąg ratunkowy dla blisko 150 rannych już prawie gotowy. Razem z Waldemarem Karską rozmawialiśmy z ekipą medyczną oraz służbami mundurowymi, które współpracują z ministerstwem zdrowia przy organizacji transportu poszkodowanych z Ukrainy" - napisał polityk.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk dzień później, w sobotę 26 lutego, ogłosił, że pociąg został przekazany do użytku. "Jesteśmy obok pociągu, który będzie pełnił 2 funkcje. 5 wagonów zostało przekształconych na transport sanitarny i ewentualnych rannych. 4 wagony są wypełnione pomocą humanitarną, która zostanie dzisiaj przekazana do obwodu lwowskiego" - czytamy we wpisie na Twitterze. Polityk podczas konferencji w Przemyślu (woj. podkarpackie) nie ukrywał swojej nadziei i wiary w to, że pomoc jednak nie będzie potrzebna.

Wojna w Ukrainie. Pociąg sanitarny dla ofiar

Michał Dworczyk podkreślił, że Polska zrobi "wszystko, aby w tych dniach ułatwić życie tym Ukraińcom, którzy bohatersko bronią swojej ojczyzny i również tym, którzy muszą uciekać przed działaniami wojennymi". Przekazał, że w poniedziałek 28 lutego, resort poda szczegóły funkcjonowania pociągu sanitarnego, który jest wyposażony w nowoczesny sprzęt.

- W razie potrzeby pociąg sanitarny będzie wjeżdżał do Mościsk, tam odbierał rannych, a następnie jechał do Warszawy, do szpitala na Stadionie Narodowym, skąd po diagnostyce ranni mają być transportowani do szpitali specjalistycznych - wyjaśnił szef KPRM. O bezpieczeństwo ofiar w trakcie przewozu zadba wyspecjalizowany personel. 

- To jest niezwykle budujące, że od kilku dni mamy do czynienia z ogromnym zrywem solidarności wśród Polaków. Nie spotkałem człowieka, który nie chciałby w jakiś sposób pomóc Ukraińcom najechanym przez barbarzyńców z Rosji - podsumował w Przemyślu polityk.

Medyka. Przejście granicznePolska przyjęła 100 tys. osób z Ukrainy. "Nikogo nie zostawimy bez pomocy"

Darmowe przejazdy PKP Intercity dla obywateli Ukrainy

To nie koniec pomocy zorganizowanej przez polski rząd oraz instytucje. Tym razem z inicjatywą wyszedł przewoźnik PKP Intercity. Firma wprowadziła nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczą granicę. Przepis obowiązuje od 26 lutego.

 - Wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity. Kolejarze nie tylko podczas pandemii, lecz także w tak trudnych sytuacjach pozostają zawsze na służbie, odpowiadając na apel potrzebującym pomocy. Dzięki temu możliwy będzie dojazd do wybranych miast i miejscowości objętych siatką połączeń przewoźnika - powiedział podczas sobotniej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy mogą odbywać bezpłatne przejazdy naszymi pociągami w komunikacji krajowej. Jako kolejarze doskonale rozumiemy naszą społeczną misję, dlatego podjęliśmy taką decyzję. Jesteśmy przygotowani do wzmocnień połączeń. Stale monitorujemy potoki podróżnych i pozostajemy w kontakcie z Kolejami Ukraińskimi - wskazał Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

***

Dzięki zbiórce PCPM wspieranej przez Gazeta.pl udaje się wspierać ewakuacje ludzi, w tym dzieci z sierocińca, na wschodzie Ukrainy. Od wczoraj (czwartku 24 lutego) udało się zebrać milion złotych - za co ogromnie dziękujemy. Zbiórka trwa i każdy nadal może ją wesprzeć, wpłacając środki za pośrednictwem Facebooka lub na stronie pcpm.org.pl/ukraina czy przesyłając pieniądze bezpośrednio na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 (mBank) z tytułem wpłaty: Pomoc dla Ukrainy.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: