Minister Mariusz Błaszczak podjął w czwartek 24 lutego decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zostały również cofnięte decyzje o urlopach i wyjazdach służbowych.
"Wojsko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją w Ukrainie. Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych" - poinformował w czwartek Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wprowadziło też status natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy. Polski rząd spodziewa się dużego napływu uchodźców zza wschodniej granicy, dlatego potrzebne jest wsparcie działań administracji państwowej i samorządowej.
"Żołnierze brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad OT mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin. Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT" - czytamy na oficjalnej stronie WOT.
Gotowość obronna państwa jest to stan przygotowania elementów systemu obronnego państwa do utrzymania bezpieczeństwa narodowego oraz skutecznego działania w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym możliwość przeciwstawienia się wszelkim zagrożeniom kryzysowym i wojennym - podaje BIP. Przepisy ustalają trzy podstawowe stany gotowości obronnej państwa:
Zgodnie z art. 30a. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej istnieją 4 kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
Kategorie wojskowe otrzymuje się podczas kwalifikacji, która odbywa regularnie co roku. O przyporządkowaniu do jednej z wymienionych grup decyduje lekarz na podstawie badań i dokumentacji medycznej.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.