Syreny alarmowe w Poznaniu - dlaczego wyją? Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje powód

W środę w południe w Poznaniu zawyją syreny alarmowe. Komunikat w tej sprawie wydało już Centrum Zarządzania Kryzysowego Poznania.

Jak czytamy w komunikacje, w środę 23 lutego o godzinie 12:00 w Poznaniu zawyją syreny alarmowe. Ma to być część obchodów rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej.

Zobacz wideo Pożar elektrowni w Szczastii w Ukrainie podczas intensywnego ostrzału

Poznań. Syreny alarmowe to część oficjalnych obchodów

"Na poznańskiej Cytadeli odbędą się obchody 77. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk Poznań, w związku z tym w bezpośrednim sąsiedztwie uroczystości punktualnie o 12:00 na 1 minutę zostaną uruchomione syreny" - napisało Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. Jak zaznaczono, mieszkańcy Poznania nie powinni się niepokoić włączeniem syren.

Poznań. Rocznica zakończenia okupacji niemieckiej

10 września 1939 roku hitlerowcy zajęli Poznań. Z tego powodu miasto to zostało wcielone do III Rzeszy i stało się częścią, a nawet stolicą tak zwanego Kraju Waty (Warthegau). W 1944 roku Poznań został zamieniony w twierdzę z głównym punktem oporu. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W styczniu 1945 roku rozpoczęła się walka o Poznań, która trwała przez miesiąc. Najszybciej zostały zajęte dzielnice południowe i zachodnie: Dębiec, Górczyn, Wilda, Łazarz, Grunwald i Jeżyce. W wyniku tego zdarzenia zginęło około 10 tys. żołnierzy radzieckich (tzw. radziecka ofensywa, która rozpoczęła się 12 stycznia 1945 roku), prawie 700 cywilnych mieszkańców miasta, sześciu tysięcy żołnierzy niemieckich i około 100 obywateli węgierskich. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 23 lutego 1945 roku.

Po II wojnie światowej Poznań został zniszczony w 55 proc. Zdewastowanych zostało około 5,8 tys. budynków i 360 obiektów przemysłowych. 

Więcej o: