Amerykańskie Strykery jadą przez Polskę. Ćwiczenia Saber Strike 2022

Kolumna wozów opancerzonych US Army przemierzy w poprzek całą Polskę. Amerykanie z bazy w Niemczech jadą do krajów bałtyckich, ale po drodze zatrzymają się na ćwiczenia z polskim wojskiem. To element większej operacji US Army w naszym rejonie.

Ze strony Amerykanów w ćwiczeniach biorą udział żołnierze z 2. Pułku Kawalerii USA, który stacjonuje w niemieckim mieście Vilseck w Bawarii. Niewielki pododdział z jego składu przekroczył we wtorek nad ranem polską granicę w Jędzychowicach. Jego najcięższe uzbrojenie to kołowe transportery opancerzone Stryker.

Wyprawa na kołach na wschód

Najpierw Amerykanie mają dojechać do Żagania, gdzie dołączy do nich część polskiej 17. Brygady Zmechanizowanej, której głównym uzbrojeniem są transportery Rosomak, sprzęt podobnej kategorii co Strykery. Połączona kolumna amerykańsko-polska ma następnie udać się w podróż w poprzek Polski na trasie Żagań-Wrocław-Łask-Mińsk Mazowiecki-Orzysz.

Niedaleko tego ostatniego miasta znajduje się duży poligon Bemowo Piskie, gdzie mają się teraz odbyć wspólne ćwiczenia. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podało, że ze strony polskiej weźmie w niej udział 1300 żołnierzy i 300 pojazdów oraz systemów uzbrojenia różnego rodzaju. Przygotowania do tego trwały już przez cały miniony tydzień.

Poza pododdziałem z 2. Pułku Kawalerii USA, towarzyszącym im w drodze żołnierzom z 17. Brygady, na poligonie w Bemowie Piskim mają też ćwiczyć żołnierze z 15. Brygady Zmechanizowanej, która częściowo stacjonuje w Orzyszu. Do tego oddziały obrony przeciwlotniczej, WOT i polskie samoloty.

DGRSZ zapewnia, że ćwiczenia były już dawno zaplanowane i nie są w żaden sposób związane z obecnym kryzysem w Ukrainie. Z poligonu Bemowo Piskie Amerykanie mają pojechać na Litwę przez przejście graniczne w Budzisku. W połowie marca powinni wracać przez Polskę do bazy w Niemczech.

Ćwiczenia Saber Strike odbywają się co dwa lata. Zawsze mają podobny scenariusz. Elementy 2. Pułku wyruszają w drogę na wschód, ćwicząc szybkie przemieszczenie się w potencjalnie zapalne punkty na wschodniej granicy NATO. W tym roku jedna kolumna strykerów podążyła przez Polskę na Litwę. Druga przez Czechy i Słowację uda się na ćwiczenia w Węgrzech i Bułgarii. Obie są stosunkowo niewielkie, ponieważ niemal połowa 2. Pułku została już w styczniu skierowana w trybie nadzwyczajnym do Rumunii w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO wobec kryzysu na Ukrainie.

Zobacz wideo
Więcej o: