Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów, którzy byli na urodzinach KOD. "Nie uprawiam polityki"

Piotr Schab poinformował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec czworga sędziów, którzy wzięli udział w spotkaniu z okazji rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Demokracji. Według rzecznika dyscypliny sędziowie "wyrażali aprobatę dla treści o charakterze politycznym".

Chodzi o Waldemara Żurka, Piotra Gąciarka, Pawła Juszczyszyna i Dorotę Zabłudowską. W komunikacie Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, nazwiska sędziów zostały skrócone do pierwszej litery. 

Zobacz wideo Jakie działania mogłyby powstrzymać inwazję na Ukrainę?

"Panie Rzeczniku Piotrze Schab, nazywam się Piotr Gąciarek (nie Piotr G.), jestem sędzią SO w Warszawie i członkiem SSP "Iustitia". Nie uprawiam polityki. A moje koleżanki i koledzy sędziowie również mają nazwiska, których się nie wstydzą" - skomentował oświadczenie sędzia Gąciarek. 

Podobny komentarz zamieściła Dorota Zabłudowska.

Sędziowie na urodzinach KOD. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Schab w komunikacie informuje o postępowaniu dyscyplinarnym, które wszczął Przemysław Radzik, zastępca rzecznika. Jak czytamy, sędziom zarzuca się "popełnienie deliktu dyscyplinarnego, polegającego na tym, że w dniu 27 listopada 2021 r. w Warszawie wzięli udział w politycznym zgromadzeniu organizacji Komitet Obrony Demokracji".

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

Według Schaba podczas zgromadzenia "publicznie manifestowali swoje przekonania i poglądy polityczne oraz w aktywny sposób wyrażali aprobatę dla wyrażanych tam treści o charakterze politycznym, prowadząc tym samym, wbrew art. 178 § 3 Konstytucji RP, działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów oraz uchybiając godności urzędu". Rzecznik dyscyplinarny stwierdził, że sędziowie dopuścili się w ten sposób "przewinienia dyscyplinarnego". 

"Stosownie do treści art. 109 § 1a Usp za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na prowadzeniu działalności publicznej niedającej pogodzić się z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sądów wymierza się karę przeniesienia na inne miejsce służbowe lub karę złożenia sędziego z urzędu" - czytamy. 

Piotr Gąciarek: Zdarzyło się coś, na co nie miałem wpływu

27 listopada KOD świętował swoje szóste urodziny. Na zorganizowanym z tej okazji spotkaniu przemawiał m.in. Donald Tusk. Część prawicowych komentatorów i polityków krytycznie oceniło obecność sędziów na tym wydarzeniu. Do sprawy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" odniósł się Piotr Gąciarek. - Miałem informację, że politycy będą przemawiali w ostatniej części, i ja z niej wyszedłem. Przez większość czasu była to po prostu kodowska uroczystość z wystąpieniami przedstawicieli terenowych. Ale rzeczywiście zdarzyło się coś, na co nie miałem wpływu i o czym nie zostałem poinformowany - Donald Tusk został dopuszczony do głosu mniej więcej w połowie wydarzenia. Iustitia ani żadna z pozostałych organizacji sędziowskich nie została o tym uprzedzona. To nie my odpowiadaliśmy za imprezę, nie my ją planowaliśmy. Na organizowanych przez nas manifestacjach, np. przed SN, politycy nie są dopuszczani do głosu - mówił sędzia. 

Zapytany, czy wziąłby udział w wydarzeniu, gdyby znał wcześniej scenariusz imprezy, odpowiedział: - Myślę, że bym nie przyszedł. 

Więcej o: