Abp Stanisław Gądecki, apelując do Polaków o pomoc Ukraińcom, tłumaczył, że "każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie". "Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie" - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w apelu ws. uchodźców z Ukrainy.
"Dzieje Polski dowodzą, że w naszej Ojczyźnie od wieków znajdowali schronienie ci, którzy - szanując polską kulturę i prawo - uciekali od prześladowań i nienawiści. W ostatnich latach Polska otwarła swoje podwoje dla przybyszów z Ukrainy, którzy mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach" - brzmi fragment apelu Stanisława Gądeckiego.
"Niech nasza gościnność wobec uchodźców znajdzie swój konkretny wyraz we wsparciu, jakiego chcemy im udzielać przy pomocy naszych organizacji charytatywnych - Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych oraz innych stowarzyszeń. Caritas Polska przygotowała dodatkowy program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji napięcia i działań zbrojnych" - czytamy dalej na stronie episkopatu.
Jak informuje Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), coraz więcej rosyjskich obwodów wprowadza stan nadzwyczajny w związku z przyjazdem uchodźców z Donbasu. W piątek separatyści z Ługańska i Doniecka ogłosili masową ewakuację. Do Rosji są wywożone kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku. W ocenie części rosyjskich komentatorów to element prowokacji, która może posłużyć jako pretekst do rozpoczęcia przez Rosję działań zbrojnych.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Nie wiadomo dokładnie, ilu uchodźców z Donbasu wjechało dotychczas do Rosji. Według różnych źródeł od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Rosyjskie media państwowe podają, że uchodźcy są rozmieszczani w namiotowych miasteczkach, sanatoriach i szkołach w kilku obwodach Rosji, między innymi w rostowskim, kurskim i woroneskim. Według tych doniesień 43 regiony Federacji zgłosiły gotowość przyjęcia mieszkańców Donbasu.