Białogard. Kapsuła czasu na wieży kościoła. Alpiniści wspięli się po iglicę, a znaleźli skarb [WIDEO]

Niezwykłe odkrycie w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie). Na wieży kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znaleziono kapsułę czasu, zamontowaną tam prawdopodobnie jeszcze przed II wojną światową. Na dużą stalową kulę natrafili alpiniści, którzy musieli zdjąć przechyloną iglicę świątyni.

Strażaków z Białogardu (woj. zachodniopomorskie) wezwano w środę (16 lutego) wieczorem do tamtejszego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, bo przechyliła się iglica na wieży świątyni. W akcję ściągnięcia iglicy zaangażowano dodatkowo straż pożarną z Kołobrzegu. Sprowadzono również podnośniki z Koszalina i Szczecina, ale te okazały się za niskie. Sytuację utrudniał silny wiatr, wobec czego akcja się nie powiodła.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Rzeka Gwda (zdjęcie ilustracyjne)Pracownik muzeum, nurkując w Gwdzie, trafił na znalezisko sprzed 3 tys. lat

Białogard. Alpiniści znaleźli kapsułę czasu. Co przodkowie ukryli wewnątrz?

W niedzielę 20 lutego, gdy wiatr już złagodniał, zadania podjęli się alpiniści. Oprócz iglicy zdjęli z wieży kościoła prawdziwy skarb - kapsułę czasu. Co było w środku?

Wewnątrz dużej stalowej kuli znaleziono niemieckojęzyczne gazety i wielki słój, w którym zamknięte zostały pamiątkowe dokumenty z czasów zamontowania kapsuły na wieży. Gazety są jednak bardzo zniszczone, przez co nie można odczytać daty. Wiadomo tylko, że kulę umieszczono tam przed II wojną światową, a więc w czasach, gdy na tych terenach żyli Niemcy - napisał w niedzielę "Super Express". Dziennik dodał, że na stalowej kuli widać ślady po wojnie - dwie przestrzeliny.

By dowiedzieć się, kiedy dokładnie iglica została zamontowana na wieży, trzeba będzie poczekać, aż konserwator zabytków otworzy słój. Jak pisze "SE", jego zawartość zachowała się w dobrym stanie. 

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Odkrycie kapsuły czasu w ZiębicachW Ziębicach odkryto kapsułę czasu z XVIII w. W środku cenne dokumenty

Więcej o: