Wichury w Polsce. Mieszkańcy Dobrzycy dostali pierwsze zapomogi

Przez Dobrzycę (woj. wielkopolskie) w czwartek przeszła trąba powietrzna, w sobotę kolejne nawałnice. Uszkodzone zostały łącznie 93 domy i budynki gospodarcze. Wciąż trwa walka ze skutkami żywiołu. Mieszkańcy w ramach pomocy dostali pierwsze pieniądze z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu - po 6 tys. zł na dom.

W czwartek i sobotę w zeszłym tygodniu byliśmy świadkami niszczycielskiego wiatru w niemal całej Polsce. Powalone drzewa, uszkodzone budynki, zerwane linie energetyczne i brak prądu - to tylko niektóre skutki wichur. Doszło również do przeciążenia numeru alarmowego 112. Konsekwencje nawałnic szczególnie odczuli mieszkańcy Dobrzycy w Wielkopolsce. Uszkodzone tam zostały łącznie 93 domy i budynki gospodarcze.

Zobacz wideo Skąd naprawdę wzięły się wysokie ceny energii? Ekspert wyjaśnia

Jak donosi portal pleszew.naszemiasto.pl, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zapowiedział wsparcie dla poszkodowanych. Pierwsza jego forma to pomoc doraźna w wysokości 6 tysięcy złotych. - Na ten moment wnioskujemy o pomoc dla 60 rodzin - mówił w piątek 18 lutego burmistrz gminy Dobrzyca Jarosław Pietrzak. Pieniądze trafiły już na konta mieszkańców - podaje portal samorządowy. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zdjęcie ilustracyjnePogoda długoterminowa. Do końca lutego nie zobaczymy oznak zimy? To możliwe

Wielkopolska. Wichura uszkodziła 93 budynki. Pomoc na mieszkańców Dobrzycy

Zdaniem władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich straty są potężne. - Można je liczyć w dziesiątkach milionów złotych - mówił starosta Maciej Wasielewski. "Gmina Dobrzyca przygotowała pokoje zastępcze dla poszkodowanych rodzin w schronisku w Sośnicy. W Gminnym Centrum Kultury został utworzony punkt, gdzie mieszkańcy mogą zjeść ciepły posiłek" - podaje lokalny portal pleszew.naszemiasto.pl.

- Pomimo niedzieli wszyscy pracujemy w urzędzie. Dzięki temu wojewoda będzie mógł wystąpić po rządowe zapomogi dla poszkodowanych - powiedział burmistrz. W poniedziałek 21 lutego urzędnicy gminy mają w Poznaniu przedstawić wojewodzie protokół strat poniesionych przez poszczególnych mieszkańców. Na odbudowę domu przysługuje do 200 tys. zł, na budynek gospodarczy do 100 tys. zł.

Częstochowa. Poszukiwania zaginionej Aleksandry i OliwiiCzęstochowa. Ciało kobiety odnalezione w lesie. Możliwe, że to jedna z zaginionych

Więcej o: