Niedziele handlowe 2022. Czy 20 lutego będziemy mogli zrobić zakupy?

Niedziele handlowe nie pojawiają się zbyt często w kalendarzu na 2022 rok. W sumie takich dni zaplanowano ledwie siedem. Jest to związane z wprowadzonym zakazem handlu w 2018 roku. Czy w niedzielę 20 lutego będziemy mogli pójść do sklepu?

Po wprowadzeniu przepisów w 2018 roku o zakazie handlu w niedzielę, niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Z czasem jednak przepisy zaostrzano tak bardzo, że teraz niemal w każdą niedzielę sklepy są zamknięte. 

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Zakaz handlu w niedziele. Czy 20 lutego jest niedzielą handlową?

20 lutego będzie niedzielą niehandlową, w związku z czym sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jedynie: stacje benzynowe, kwiaciarnie, restauracje, kawiarnie, kioski czy apteki. Otwarte mogą być także sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę.

W 2021 roku mieliśmy siedem niedziel handlowych i tak samo sytuacja wygląda w 2022 roku. O to lista niedziel, w którym wszystkie sklepy będą otwarte:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Program Rodzina 500 Plus (zdjęcie ilustracyjne)ZUS wskazał błąd, przez który nie przyznaje 500 plus. Łatwo się pomylić

Zaostrzone przepisy od 1 lutego. Wiele sklepów nie może już korzystać z przywileju "placówki pocztowej"

Z zakazu handlu w niedzielę wyłączone były m.in. placówki pocztowe. Ten "kruczek" był powszechnie wykorzystywany przez większe sieci. Placówki nawiązywały one umowy z firmami kurierskimi, dzięki czemu mogły być otwarte nawet w niedzielę niehandlową.

Ta możliwość od 1 lutego została już mocno ograniczona. Teraz, aby sklep mógł być otwarty w niedzielę jako placówka pocztowa, musi osiągnąć przychody z tego tytułu na poziomie 40 proc. całego przychodu. Ten zapis dla wielu sieci jest niemożliwy do osiągnięcia, dlatego teraz duże sklepy nie mogą otwierać się tego dnia. 

Mapa pogodowa - poniedziałek 21 lutego; porywy wiatruPogoda - kiedy przestanie wiać? Od poniedziałku kolejne wichury w Polsce

Więcej o: