Niedziele handlowe 2022. Czy 20 lutego będziemy mogli zrobić zakupy?

Niedziele handlowe nie pojawiają się zbyt często w kalendarzu na 2022 rok. W sumie takich dni zaplanowano ledwie siedem. Jest to związane z wprowadzonym zakazem handlu w 2018 roku. Czy w niedzielę 20 lutego będziemy mogli pójść do sklepu?

Po wprowadzeniu przepisów w 2018 roku o zakazie handlu w niedzielę, niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Z czasem jednak przepisy zaostrzano tak bardzo, że teraz niemal w każdą niedzielę sklepy są zamknięte. 

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Zakaz handlu w niedziele. Czy 20 lutego jest niedzielą handlową?

20 lutego będzie niedzielą niehandlową, w związku z czym sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jedynie: stacje benzynowe, kwiaciarnie, restauracje, kawiarnie, kioski czy apteki. Otwarte mogą być także sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę.

W 2021 roku mieliśmy siedem niedziel handlowych i tak samo sytuacja wygląda w 2022 roku. O to lista niedziel, w którym wszystkie sklepy będą otwarte:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zaostrzone przepisy od 1 lutego. Wiele sklepów nie może już korzystać z przywileju "placówki pocztowej"

Z zakazu handlu w niedzielę wyłączone były m.in. placówki pocztowe. Ten "kruczek" był powszechnie wykorzystywany przez większe sieci. Placówki nawiązywały one umowy z firmami kurierskimi, dzięki czemu mogły być otwarte nawet w niedzielę niehandlową.

Ta możliwość od 1 lutego została już mocno ograniczona. Teraz, aby sklep mógł być otwarty w niedzielę jako placówka pocztowa, musi osiągnąć przychody z tego tytułu na poziomie 40 proc. całego przychodu. Ten zapis dla wielu sieci jest niemożliwy do osiągnięcia, dlatego teraz duże sklepy nie mogą otwierać się tego dnia. 

Więcej o: