Pogoda. Silny wiatr nie ustanie. IMGW wydało pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia. Nawet 120 km/h

W sobotę 19 lutego w całym kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW dotyczące silnych porywów wiatru. Lokalnie porywy mogą dochodzić do 120 kilometrów na godzinę. Synoptycy zalecają, by ograniczyć dziś swoją aktywność na zewnątrz.

Kolejna niszcząca wichura, która utworzyła się na zachodzie Europe, dotarła do Polski w nocy z piątku na sobotę. Front, który wytworzył się w okolicach Irlandii, spowodował ogrom zniszczeń na zachodzie kontynentu. Oficjalnie odnotowano porywy wiatru przekraczające 150 km/h, chociaż nieoficjalnie mówi się także, że na jednej z wysp przy kanale La Manche odnotowano wiatr wiejący w porywach do 190 km/h. Jaka pogoda czeka nas natomiast w Polsce?

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Ostrzeżenia IMGW w całym kraju na sobotę 19 lutego - czerwone i pomarańczowe alerty

Najsilniejszy wiatr prognozowany jest dla północnej Polski, gdzie wydano najwyższy, czerwony stopień ostrzeżeń meteorologicznych. Trzeci stopień alertu ma obowiązywać do godziny 18-19. Zgodnie z mapą, ostrzeżenie to dotyczy województwa:

 • zachodniopomorskiego,
 • pomorskiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • lubuskiego (powiaty północne: strzelecko-drezdenecki, gorzowski, słubicki, sulęciński, świebodziński, międzyrzecki i Gorzów Wielkopolski),
 • wielkopolskiego (powiaty na północy regionu: złotowski, pilski, czarnkowsko-trzcianecki, międzychodzki, nowotomyski, szamotulski, poznański, średzki, wrzesiński, słupecki, koniński, kolski, gnieźnieński, wągrowiecki, obornicki, chodzieski i Poznań),
 • mazowieckiego (powiaty na północy regionu: gostyniński, płocki, sierpecki, żuromiński oraz Płocki)
 • warmińsko-mazurskiego (powiaty na zachodzie: działdowski, nowomiejski, iławski, ostródzki, elbląski, braniewski i miasto Elbląg).

"Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami burze" - czytamy na stronie IMGW.

W pozostałych regionach wydane są ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. W województwach:

 • lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim - obowiązują one do godziny 17;
 • łódzkim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i mazowieckim - obowiązują do godziny 18;
 • warmińsko-mazurskim - do godziny 20;
 • podlaskim - do godziny 22.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h, z kierunków zachodnich" - pisze IMGW

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, Wielkopolska Dobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Prognoza zagrożeń IMGW - ostrzeżenia przed wiatrem mogą zostać wydane także w niedzielę

Z prognozy zagrożeń wynika, że silny wiatr będzie pojawiał się w niedzielę 20 lutego na zachodzie i południu kraju. W województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, zachodnich powiatach Wielkopolski i na Wybrzeżu spodziewane są alerty pierwszego stopnia. 

Z map pogodowych wynika, że kolejne bardzo silne porywy czekają nas także w poniedziałek i wtorek. Umiarkowanie wiać będzie także w środę i czwartek. W piątek wiatr ma się już nieco uspokoić. 

Mapa wiatru w Polsce - sobota 19 lutego Kiedy ustanie wiatr? "Nawet silniejsza wichura dotrze do Polski w sobotę"

Więcej o: