Holandia - skutki orkanu Eunice. Wiatr rozbujał wieżę kościelną, kilka osób nie żyje [WIDEO]

Orkan Eunice, który przechodzi aktualnie przez Polskę, wcześniej wywołał tragiczne szkody w Holandii. Oficjalnie potwierdzono śmierć trzech osób, ale przypadków mogło być więcej. Wiatr rozbujał nawet wieżę kościelną, kilka rodzin trzeba było ewakuować, a jeden z kierowców cudem uniknął przygniecenia przez drzewo.

Porywy wiatru na wybrzeżu Holandii osiągały prędkość nawet do 140 k/m na godzinę. Orkan Eunice szczególnie "szalał" w Hadze, gdzie podmuchy o maksymalnej prędkości 129 km/h zerwały dach stadionu i rozbujały wieżę kościelną. 

Zobacz wideo Gazeta.pl na Antarktydzie

Holandia. Orkan Eunice spowodował śmierć trzech osób. W Hadze rozbujał wieżę kościoła

Okolicznych mieszkańców w pobliżu kościoła w Hadze trzeba było ewakuować w obawie przed zawaleniem się konstrukcji. Na poniższym nagraniu widać, jak potężna konstrukcja rusza się pod wpływem silnego wiatru. 

Dużo bardziej dramatycznie wyglądał przejazd jednego z kierowców ulicami Hagi. Kierujący miał ogromne szczęście. W trakcie jazdy nagle jedno z drzew zaczęło opadać, samochód zdążył jednak przejechać, a konar uszkodził jedynie tylną część auta. Niewiele zabrakło, a drzewo mogło się przewrócić dokłądnie na dach pojazdu.  

Wichura zerwała dach stadionu w Hadze. Trzy osoby nie żyją

Orkan Eunice zniszczył też część dachu Cars Jeans Stadion w Hadze, na którym mecze rozgrywa miejscowy ADO Den. Portal nltimes.nl informuje, że obiekt przeszedł ostatnio kontrolę bezpieczeństwa i powinien być zdolny do wytrzymania silnych wiatrów, jednak mimo to część dachu uległa zniszczeniu. 

Holenderska Federacja Piłkarska podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich piątkowych meczów rozgrywek Eredivisie. "W porozumieniu z klubami zdecydowano o odwołaniu meczów, ponieważ te nie byłyby w stanie zagwarantować w odpowiednim stopniu bezpieczeństwa piłkarzom, pozostałym pracownikom czy kibicom ze względu na ekstremalne warunki pogodowe" - czytamy w oświadczeniu tamtejszego związku. 

Od godziny 14 w Holandii przestał praktycznie funkcjonować transport publiczny. Nie latały samoloty, nie kursowała kolej i autobusy. Setki pasażerów oczekiwało na połączenia na dworcach. Wiele dróg w kraju zostało zamkniętych z powodu przewróconych ciężarówek i zwalonych drzew. W Amsterdamie potwierdzono śmierć trzech osób, a wiele zostało rannych. 

Więcej o: