PKP do pasażerów: "Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży". Setki opóźnionych pociągów

Opóźnień pociągów przybywa, zwłaszcza w zachodniej Polsce - są spowodowane przez silny wiatr. W sobotę rano wiele połączeń było też odwołanych. W związku ze złą pogodą PKP rekomenduje pasażerom rezygnację z sobotnich podróży.

W sobotę w całym kraju można spodziewać się porywów wiatru powyżej 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują ostrzeżenia IMGW trzeciego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Wichurom mogą towarzyszyć burze, intensywne opady deszczu, krupa śnieżna, mogą tworzyć się również trąby powietrzne. W całej Polsce wichury spowodowały wiele zniszczeń - straż pożarna interweniowała ponad 4 tys. razy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w związku z wichurami 364 tysiące 366 odbiorców pozostaje bez energii elektrycznej. Jedna osoba została ranna.

Zobacz wideo Alert RCB. SMS ostrzega przed burzami, wiatrem i gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu

PKP - specjalny komunikat dla podróżnych. Setki opóźnień

PKP Intercity w związku z wichurami wydało komunikat. "W związku z silnym wiatrem na terenie całego kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowych, informujemy, że dziś (19 lutego) mogą występować opóźnienia w kursowaniu pociągów. Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży" - przekazano.

Pasażerowie, którzy zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji. Za utrudnienia przepraszamy

- czytamy w komunikacie.

Już teraz wiele pociągów jest opóźnionych - na godzinę 8:30 opóźnionych było 116 pociągów. Niektóre przejazdy zostały całkiem odwołane (m.in. Berlin Hbf - Warszawa Wschodnia, Szczecin Główny -Przemyśl Główny, Zielona Góra Główna - Przemyśl Główny, Słupsk - Wrocław Główny, Świnoujście - Warszawa Wschodnia).

  • Pociąg Intercity z Kołobrzegu do Krakowa Głównego jest opóźniony o 82 minuty
  • pociąg Intercity "Lubuszanin" z Gorzowa Wielkopolskiego do Zbąszynka o 141 minut
  • pociąg Przewozów Regionalnych z Krzyża do Poznania Głównego jest opóźniony o 156 minut

Opóźnione są także inne pociągi Przewozów Regionalnych w zachodniej Polsce i pociągi Kolei Dolnośląskich. Opóźnienia dochodzą do 120 minut.

Wszyscy pasażerowie mogą sprawdzić szczegóły opóźnień na stronie PKP w Portalu Pasażera pod TYM ADRESEM.

Na północy kraju w porywach może wiać nawet do 130 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano dla północno-zachodniej Polski, w pozostałej części kraju obowiązują alerty drugiego stopnia.

Więcej o: