Kraków. Trąba powietrzna może odpowiadać za upadek dźwigu. Jest nowe nagranie z wichury [WIDEO]

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne nagranie, które pokazuje sytuację pogodową na chwilę przed tragedią, jaka miała miejsce na jednym z placów budowy w Krakowie. Na udostępnionym materiale widać "dość szybko przemieszczający się wir, zasysający porwane przedmioty do góry".

Nagranie zostało udostępnione na Facebooku przez panią Oksanę Shymkiv oraz Polskich Łowców Burz. Jak czytamy w opisie filmu, nagranie to "rzuca nowe światło na zjawisko wiatrowe, które doprowadziło do wielkiej tragedii na jednej z krakowskich budów".

Tragedia na placu budowy w Krakowie. "Skala zjawiska i jego siła była niewielka"

Na filmiku widać, jak "dość szybko przemieszczający się wir zasysa porwane przedmioty do góry". Jak piszą Łowcy Burz, w tym przypadku nie ma mowy o wystąpieniu zawirowania, które byłoby wynikiem efektów aerodynamicznych związanych z zabudowaniami.

"Dane radarowe potwierdzają fakt, że za tragedię odpowiada niewielka trąba powietrzna. W czasie obserwacji zjawiska nad południowo-wschodnią częścią miasta przeszło mezozawirowanie, co widoczne jest na zobrazowaniach prędkości radialnej ze stacji radarowych Ramża i Brzuchania. Całe szczęście, że skala zjawiska i jego siła była niewielka. W przeciwnym wypadku w Krakowie mielibyśmy o wiele większe zniszczenia, a także większą liczbę osób poszkodowanych i ofiar śmiertelnych" - czytamy dalej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak już pisaliśmy, wcześniej synoptycy IMGW potwierdzili wystąpienie trąby powietrznej w gminie Dobrzyca. Trąba powietrzna z Krakowa może być więc drugim zidentyfikowanym przypadkiem tego zjawiska na terenie Polski w ciągu ostatniej doby. Polscy Łowcy Burz podkreślają, że tym razem zdarzenie to było szczególne, ponieważ dotknęło silnie zurbanizowanego obszaru. "Po drugie jest to pierwsza od lat na terenie Polski trąba powietrzna, która przynosi ofiary śmiertelne" - dodają.

W czwartek w Krakowie doszło do katastrofy budowlanej - w wyniku silnego wiatru na jednym z osiedli runął dźwig budowlany. Jak podała straż pożarna, w wyniku wypadku ucierpiały co najmniej cztery osoby. Niestety dwoje rannych zmarło.

Więcej o: