Sędzia Żurek bez dyscyplinarki za spotkanie z uczniami. Mówił dzieciom o Konstytucji

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego ws. sędziego Waldemara Żurka - informuje OKO.press. Tym samym Żurka nie czekają konsekwencje m.in. za spotkanie z uczniami jednej ze szkół i krytyczne wypowiedzi na temat zmian przeprowadzanych przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

W czerwcu ub.r. sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek przemawiał na ulicy w Dobczycach (woj. małopolskie) w ramach akcji "Tour de Konstytucja". Na zgromadzeniu pojawiły się m.in. dzieci z przedszkola i ze szkoły podstawowej.

- Znajdźcie sobie art. 72 w konstytucji, bo jest bardzo ważny dla was. Tam są wasze prawa. Jakbyście poszli do pracy przed ukończeniem 18. roku życia i pracodawca dał wam ciężki przedmiot do noszenia, traktuje was jak osobę dorosłą, to pokażecie mu Konstytucję i powiecie: hola, hola, nie możecie nas wyzyskiwać - mówił sędzia.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jeden z uczniów zapytał Żurka o to, czy prezydent Andrzej Duda łamie konstytucję, bo tak przeczytał w mediach. Sędzia odparł, że to ważne, że się tym interesuje.

- Prezydent powinien być strażnikiem konstytucji. To taka osoba, która pilnuje przestrzegania jej. Ale niestety tak się stało, że pan prezydent zaprzysiągł w nocy nielegalnych sędziów w Trybunale, zrobił to po kryjomu. I prawnicy powiedzieli mu, że tak nie wolno - wyjaśnił sędzia Żurek. Dodał, że konstytucja również zakłada specjalny sąd dla prezydenta czyli Trybunał Stanu.

Udział uczniów w spotkaniu nie spodobał się m.in. ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi oraz małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak. W związku ze sprawą zawieszono dyrektorkę szkoły, ma odpowiadać przed komisją dyscyplinarną w kuratorium.

Przemysław CzarnekSędzia Żurek rozmawiał z dziećmi o konstytucji. Jest donos

Dzień wcześniej Żurek przemawiał także przed krakowskim sądem, gdzie krytykował zmiany przeprowadzane w polskim sądownictwie. Trybunał Konstytucyjny nazwał "wydmuszką", wskazywał m.in., że mogą być uchylane wyroki wydawane przez sędziów powoływanych przez nową KRS.

Zobacz wideo Po co Putinowi destabilizacja sytuacji na Ukrainie? Poseł Zalewski tłumaczy

Sędzia Waldemar Żurek bez postępowania dyscyplinarnego

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie w tym samym miesiącu zgłosiło sprawę do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Jak podało OKO.press, zastępca rzecznika dyscyplinarnego Tomasz Szymański po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Szymański stwierdził w uzasadnieniu m.n., że sędziowie mają prawo mówić o zagrożeniach dla sądownictwa, mogą też protestować w obronie niezależności sądów, wypowiadać się na temat prawa.

Ocenił również, że udział w apolitycznej inicjatywie, jaką jest "Tour de Konstytucja', nie może wpłynąć negatywnie na zaufanie do bezstronności sędziego. Według zastępcy rzecznika dyscyplinarnego nie mogło być również mowy o "agitacji dzieci", bo organizatorzy nie wiedzieli, że dzieci pojawią się na miejscu, a gdy się już pojawiły, mówiono przede wszystkim o Konstytucji i prawach dziecka, co było zgodne z podstawą programową.

- Rzecznik dyscyplinarny w decyzji powiedział sędziom, że mogą brać udział w akcjach społecznych i, że mogą zajmować się praworządnością. Jego decyzja doda mi skrzydeł do dalszej działalności - skomentował sędzia Waldemar Żurek w rozmowie z OKO.press.

Więcej o: