Alert RCB. Orkan Dudley uderzy w Polskę. Uwaga - wiatr w porywach nawet do 120 km/h

Najbliższe godziny będą naprawdę wietrzne. Niż Ylenia (orkan Dudley) dotarł już do Niemiec, gdzie może osiągnąć nawet 150 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało wiadomości z ostrzeżeniami do mieszkańców całej Polski. Najsilniej wiać ma na zachodzie kraju.
Zobacz wideo Woźny: Są dni, gdy wiatraki potrafią zaspokajać 35-40 proc. potrzeb systemu energetycznego w Polsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców całego kraju wiadomości z ostrzeżeniami o silnym wietrze. W środę 16 lutego porywy mogą osiągnąć nawet do 120 km/h, ale prawdopodobnie na tym się nie skończy.

Alert RCB: Silny wiatr nadciąga do Polski. Powieje nawet 120 km/h

"Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz" - pisze RCB. Eksperci prognozują silny wiatr. Jego średnia prędkość ma wynieść od 40 km.h do 50 km/h, jednak porywy mogą osiągnąć nawet 120 km/h.

Według ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najsilniej wiać będzie na zachodzie kraju - od Koszalina, przez Szczecin, Zieloną Górę, Poznań, po Wrocław i Wałbrzych - tam synoptycy wydali alerty trzeciego, najwyższego stopnia. Od Trójmiasta, przez Łódź po Nowy Sącz obowiązują natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia - prognozowane są porywy wiatru lokalnie nawet do 115 km/h. Najspokojniej ma być na wschodzie, choć również tam synoptycy wydali alerty (pierwszego stopnia) - wiać może nawet do 90 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by w związku z zagrożeniem pamiętać o kilku kwestiach:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Więcej informacji pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

'Zima się poddaje' w Bieszczadach "Zima się poddaje" w Bieszczadach. Pojawiły się już pierwsze przebiśniegi

Niż Ylenia już w Niemczech. Możliwe porywy nawet do 150 km/h

Tymczasem portal polskiobserwator.de podaje, że "takiego huraganu" mogło nie być nawet od 15 lat. Niż Ylenia (orkan Dudley) dotarł już do Niemiec. O godzinie 13:30 w środę portal zeit.de podawał, że w okolicach Hamburga "wiatr bardzo się wzmaga: niekomfortowa i coraz bardziej burzliwa pogoda przeszła już w środę nad północą - w czwartkową noc powinno być naprawdę burzowo" - czytamy.

Jak pisze "Bild" Niemiecka Służba Pogodowa (DWD) wydała ostrzeżenia dotyczące huraganu dla 80 proc. kraju. Meteorolog Dominik Jung z portalu wetter.net przekazał dziennikowi, że na Morzu Północnym porywy wiatru mogą dojść nawet do 150 km/h. 

Telewizor (zdjęcie ilustracyjne) Dopłata do dekodera telewizyjnego. 100-złotowe bony "już na początku marca"

Więcej o: