Pogoda. Synoptycy zapowiadają "eksplozję ciepła". Na termometrach nawet 15 stopni

Synoptycy zapowiadają dużą zmianę pogody. Wysoka temperatura na termometrach zdaje się wskazywać, że zima odejdzie w zapomnienie. Czy rzeczywiście tak będzie? Jakiej temperatury należy się spodziewać? Kiedy na dobre pożegnamy zimę? Odpowiadamy.

Synoptycy zapowiadają, że od poniedziałku pogoda z dnia na dzień będzie się polepszać. Wiele osób będzie mogło cieszyć się słońcem, a mroźne powietrze odejdzie w zapomnienie.

Zobacz wideo Stylizacje Avanti24 - „Power look" na wiosnę

Pogoda. "Eksplozja ciepła" nad Polską

Według zapowiedzi synoptyków już od poniedziałku możemy spodziewać się "eksplozji ciepła". Jak podaje portal fanipogody.pl, nad Polskę zacznie napływać coraz cieplejsza masa polarno-morska, dzięki czemu możemy spodziewać się nawet 10-15 stopni Celsjusza na termometrach. Najcieplej ma być na południu i na zachodzie kraju. Dniem, w którym temperatura powietrza będzie najwyższa, ma być  czwartek.

Gdynia. Plaża w Orłowie zniknęła. Wszystko przez sztormy na Bałtyku [ZDJĘCIA]Plaża w Gdyni Orłowie zniknęła. To skutek sztormów na Bałtyku [ZDJĘCIA]

Mimo wysokiej temperatury synoptycy nie wykluczają opadów deszczu oraz silnego wiatru.

IMGW. Pogoda długoterminowa na wiosnę

Jak zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w marcu w całej Polska temperatura powietrza nie przekroczy zakresu normy wieloletniej z lat 1991-2020. Do przekroczenia normy może dojść wyłącznie na Podlasiu. Z kolei suma opadów atmosferycznych w całym kraju zmieści się w normie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jednak w kwietniu już w całej Polsce temperatura powietrza ma przekroczyć normę wieloletnią z lat 1991-2020. W przeważającej części kraju suma opadów zmieści się w normie, w południowej części kraju może ona spaść poniżej normy - taka sytuacja prawdopodobnie wystąpi w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

Krokusy na Polanie Chochołowskiej. (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa IMGW. Jaka będzie wiosna i początek lata?

W maju w całym kraju temperatura zmieści się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady atmosferyczne w normie wystąpią jedynie na północy - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. W pozostałej części Polski prawdopodobnie przekroczą one normę.

Przypominamy, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - czytamy na stronie IMGW.

Więcej o: