Ksiądz z Lipna został oskarżony o molestowanie mężczyzn. W jego parafii zbierano podpisy pod "stop LGBT"

Prokuratura Rejonowa w Rypinie skierowała akt oskarżenia przeciwko ks. Henrykowi K. - podała "Gazeta Wyborcza". Duchowny miał molestować czterech mężczyzn. Gdy był proboszczem w Lipnie, w jego parafii zbierano podpisy pod homofobicznym projektem ustawy "stop LGBT".

Cały artykuł "Ksiądz, który zbierał podpisy pod "Stop LGBT", molestował czterech mężczyzn. Jest akt oskarżenia" można przeczytać na Wyborcza.pl.

O sprawie "Gazeta Wyborcza" pisała już w kwietniu ubiegłego roku. Ks. Henryk K. miał molestować czterech dorosłych mężczyzn. Proboszcz parafii bł. Michała Kozala w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie) zareagował na oskarżenia listem skierowanym do wiernych. 

Zobacz wideo Szczepański: Antarktyda jest bogata w złoża naturalne

"W związku z oskarżeniami skierowanymi pod moim adresem i zakończeniem wstępnego dochodzenia przed sądem kościelnym wyrażam ubolewanie, że musicie doświadczać tej sytuacji i jednocześnie przepraszam Was za zgorszenie, którego źródłem stało się nadużywanie alkoholu i moje zachowanie" - pisał przed rokiem.

Ksiądz Henryk K. oskarżony o moletowanie mężczyzn

W wyniku postępowania kanonicznego ks. K. został skierowany na terapię dla osób uzależnionych od alkoholu, a także rekolekcje pokutne. 

Teraz "Wyborcza" podaje, że w sprawie wykorzystywania zakończyło się śledztwo prokuratury. Przeciwko księdzu skierowano akt oskarżenia. 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

W marcu 2021 roku prokuraturę zawiadomiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, do której zwróciły się domniemane ofiary duchownego. Dotyczyło przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także naruszenia miru domowego. Ksiądz miał nachodzić mężczyzn i grozić im. W ubiegłym roku na księdza uwagę zwrócił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który wytknął duchownemu, że w przeszłości na terenie jego parafii zbierano podpisy pod projektem "stop LGBT". Kościół w Lipnie znalazł się na liście opracowanej przez OKO.press. W publikacji portalu wymieniono kilkadziesiąt parafii, w których zbierano podpisy pod projektem Kai Godek. Zakładał on m.in. zakaz "propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm" czy "kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny".  

Mateusz MorawieckiAfera mailowa. Premier: "Macie na pewno dobre kontakty z hierarchami kościoła"

Więcej o: