Gdańsk. Przemysław Czarnek interweniował ws. "Zdrovve Love". Podstawówki dostały pisma z prokuratury

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zgłosił do prokuratury gdański program edukacji seksualnej pod nazwą "Zdrovve Love". 14 szkół podstawowych w mieście dostało wobec tego prokuratorskie pisma, ale - jak tłumaczy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - zajęcia były prowadzone tylko w szkołach ponadpodstawowych.

Gdański urząd miasta pokazał na swojej stronie skan pisma datowanego na 4 lutego br., które wysłała do szkół Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz. Numery podstawówek zostały zamazane przez publikujących dokument.

Zobacz wideo Czym jest edukacja seksualna?

"Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku prowadzi czynności sprawdzające z zawiadomienia ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w zakresie prowadzenia naruszającego art. 72 Konstytucji programu 'Zdrowe Love'. W związku z powyższym zwracam się na podstawie art. 15 § 2 k.p.k. o nadesłanie informacji wraz z dokumentacją w zakresie" - czytamy w prokuratorskim piśmie.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Artykuł 72 głosi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją". Dyrektorzy gdańskich szkół mają siedem dni, by odpowiedzieć śledczym, czy zajęcia "Zdrovve Love" odbywały się w ich szkołach, a jeśli tak - to na jakiej podstawie i czy była wymagana zgoda rodziców.

Przemysław CzarnekCzarnek o komisji ds. podsłuchów: "Komisja ble, ble, ble. Bez sensu"

Prezydent Gdańska: To program dla szkół ponadpodstawowych, a nie podstawówek

Na działania te zareagowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zwróciła uwagę, ze zajęcia w ramach "Zdrovve Love" były dotąd prowadzone wyłącznie w szkołach ponadpodstawowych, a nie w podstawówkach.

- Projekt "lex Czarnek" jeszcze nie został podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców. W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych - przekazała Dulkiewicz.

Dulkiewicz odniosła się także słów Przemysława Czarnka, który stwierdził, że do kuratoriów licznie napływają skargi rodziców na działalność stowarzyszeń pozarządowych w szkołach.

- Pan minister twierdzi, że do kuratoriów wpływają setki, a nawet tysiące skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach, a najwięcej takich skarg było na Pomorzu. W ciągu ostatnich sześciu lat jedynie trzy skargi z siedemnastu wskazanych to skargi rodziców - powiedziała prezydent Gdańska.

Czym jest "Zdrovve Love"?

Urząd miasta Gdańska podkreśla, że "Zdrovve Love" to program edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży. Zajęcia są skierowane do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych, a uczestnictwo w nich jest całkowicie dobrowolne.

Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser DudaMiędzy PiS-em a żoną Agatą. Duda jest rozdarty ws. "lex Czarnek"

Program obejmuje "obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Realizowany jest w oparciu o podejście medyczne, a także najnowsze standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego".

Więcej o: