Podhale. Bostonka atakuje. Nagły wzrost zachorowań. Czym jest bostonka? Jakie są objawy?

Na Podhalu Inspekcje Sanitarne z Zakopanego i Nowego Targu odnotowują coraz więcej nowych przypadków bostonki. "Chorobą brudnych rąk" zakażają się głównie dzieci. Jakie są jej objawy?

Przedszkola pustoszeją nie tylko przez COVID-19, ale również przez tzw. chorobę brudnych rąk, którą nazywana jest bostonka. Inspekcje Sanitarne odnotowały na Podhalu w powiecie nowotarskim i tatrzańskim wzrost zakażeń tą chorobą u dzieci. Bostonka jest wywoływana wirusy Coxsackie (koksakiwirusy) z grupy enterowirusów i przenosi się drogą kropelkową. 

Zobacz wideo Dominik Szczepański opowiada o wyprawie na Antarktydę

Podhale. Znaczny wzrost zachorowań na bostonkę

- Zachorowań mamy obecnie na Podhalu bardzo, bardzo dużo. To choroba zakaźna. Na terenie naszego powiatu widzimy wzrost zachorowań już od jakiegoś czasu, ale obecnie jest naprawdę lawinowy wzrost - poinformowała w rozmowie z Onetem Jolanta Bakalarz, szefowa nowotarskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Podobne informacje przekazał też portalowi sanepid z Zakopanego. Czytelnicy alarmowali z kolei o zachorowaniach w przedszkolach w  Nowym Targu, Rabce, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Ludźmierzu, Czarnym Dunajcu, Białce Tatrzańskiej, Jurgowie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

kwarantanna - zdjęcie ilustracyjneKwarantanna i izolacja - jakie zmiany od 15 lutego? [LISTA]

Bostonka. Czym jest? Jakie są objawy choroby?

Bostonka, czyli choroba brudnych rąk - zwana też chorobą bostońską lub enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej z wypryskiem - wywoływana jest przez wirusy z grupy Coxsackie należące do występujących powszechnie enterowirusów - podaje Główny Inspektorat Sanitarny. Najczęściej dotyka dzieci do dziesiątego roku życia (głównie poniżej piątego roku życia). Nazwa choroby wzięła się od miasta Boston w USA, w którym po raz pierwszy się pojawiła. 

"Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz jej śliną, wydzielinami z nosa i gardła podczas kaszlu i kichania, oraz płynem z pękających pęcherzyków pojawiających się na skórze. Wirus znajduje się także w stolcu osoby zakażonej. Do zakażenia może dojść również poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, które wcześniej uległy skażeniu przez wydzieliny/wydaliny osoby zakażonej/chorej. Źródłem infekcji może być także skażona fekaliami woda, bądź pożywienie, w lecie - baseny i kąpieliska. Zaraźliwość jest bardzo duża, szczególnie wysoka wśród dzieci przebywających w zbiorowiskach" - podaje gov.pl. 

Jarosław Kaczyński całuje dłoń posłanki przez maseczkę, 9.02.2022Ekspert od etykiety o zachowaniu Kaczyńskiego: Wysoce niehigieniczne

Jak opisywaliśmy na Zdrowie.gazeta.pl, do najczęstszych objawów bostonki należą: gorączka, brak apetytu, osłabienie, ból gardła, owrzodzenie na języku i dziąsłach, wysypka pęcherzykowata na dłoniach i stopach, bóle kości i stawów. Zazwyczaj przebieg bostonki jest łagodny. Chory jednak musi przebywać w izolacji do czasu zniknięcia zmian skórnych oraz zachować odpowiednią higienę. Zakażeniu zapobiegać można poprzez: 

  • przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu, po zmianie pieluszki,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi (przytulanie, całowanie, używanie wspólnych naczyń),
  • częste czyszczenie i dezynfekowanie skażonych powierzchni (np. blaty szafek, stolików, poręcze krzeseł itp.).
Więcej o: