Putin przyjął Macrona przy gigantycznym stole. Są nieoficjalne ustalenia ws. powodów

Emmanuel Macron podczas wizyty na Kremlu nie tylko nie mógł liczyć na uściśnięcie ręki Władimira Putina, ale także został przyjęty przy nadzwyczajnie długim stole. Informatorzy z otoczenia francuskiego prezydenta zdradzili Reutersowi powód takiego zachowania. - Nie mogliśmy zaakceptować tego, że dostaną w swoje ręce DNA prezydenta - powiedziało źródło agencji.

W poniedziałek francuski prezydent udał się z wizytą na Kreml. Już po spotkaniu z Putinem Macron wyraził nadzieję, że rozmowy mogą stać się początkiem drogi ku deeskalacji napięcia ws. Ukrainy, a także że uda się znaleźć wspólne rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie wojny. 

Zdjęcia ze spotkania obiegły światowe media. Widzimy na nich Macrona i Putina siedzących na przeciwległych końcach ogromnego stołu. Komentatorzy sugerowali, że Rosja chciała w ten sposób podkreślić chłodne stosunki z Zachodem.

Tymczasem, gdy w czwartek pojawił się na Kremlu prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, politycy zasiedli do rozmowy przy niewielkim stoliku i serdecznie uścisnęli sobie ręce.

Władimir Putin spotkał się z prezydentem KazachstanuWładimir Putin spotkał się z prezydentem Kazachstanu Mikhail Klimentyev / AP

Zobacz wideo

Więcej najnowszych informacji o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Reuters dotarł do osób z otoczenia Emmanuela Macrona, które przekazały, że  powodem takiej konwencji spotkania była pandemia koronawirusa. Kreml zaproponował prezydentowi Francji wybór. Mógł albo zgodzić się na test PCR przeprowadzony przez władze rosyjskie, dzięki czemu mógłby zbliżyć się do Putina, albo odmówi i będzie musiał przestrzegać rygorystycznego dystansu.

"Nie mogliśmy zaakceptować tego, że dostaną w swoje ręce DNA prezydenta"

Jeden z informatorów przekazał Reutersowi, że Macron wykonał francuski test PCR przed wyjazdem oraz test antygenowy wykonany przez własnego lekarza w Rosji.

Konferencja posłów PiS w SejmieTelewizje przerwały konferencję posłów PiS ws. cen energii. "Manipulacja"

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że taki wybór oznacza brak uścisku dłoni i długi stół. Ale nie mogliśmy zaakceptować tego, że dostaną w swoje ręce DNA prezydenta - powiedziała osoba z otoczenia francuskiego prezydenta.

Władimir Putin: Panuje dobra atmosfera

Do spotkania odniósł się także Władimir Putin, który przypomniał, że przez ostatnie dwa lata kontakty z Francją nie ustawały i w relacjach dwustronnych panuje "dobra atmosfera".

Spotkanie Putin - MacronMacron w Moskwie. Putin: Łączy nas zaniepokojenie o bezpieczeństwo

- Łączy nas wspólne zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie. Dziękuję ci za to, że Francja nieprzerwanie bierze bardzo aktywny udział w wypracowaniu zasadniczych decyzji w tym kierunku - powiedział Putin, zwracając się do Macrona. 

Jak informował Reuters, jednym z celów wizyty Macrona w Rosji było zyskanie na czasie i zamrożenie sytuacji w związku z Ukrainą na kilka miesięcy, a przynajmniej do czasu kwietniowych wyborów w Europie. Więcej o aktualnym stanie negocjacji w związku z możliwym konfliktem zbrojnym Rosji z Ukrainą dowiesz się z poniższego artykułu Macieja Kucharczyka: 

Prezydent Francji Emmanuel Macron i Ukrainy Wołodymir ZełeńskiMacron gra kartą mińską. Ukraina między młotem a kowadłem

Więcej o: