Synoptycy Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody, w której wskazują, jakich warunków możemy spodziewać się w okresie od marca do czerwca. Warto jednak zaznaczyć, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - czytamy na stronie.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W marcu w całej Polska temperatura powietrza ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie na Podlasiu może ona przekroczyć normę. Z kolei suma opadów atmosferycznych w całym kraju zmieści się w normie.
Zgodnie z prognozami IMGW w kwietniu już w całej Polsce temperatura powietrza ma być powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W przeważającej części kraju suma opadów zmieści się w normie, w południowej części kraju może ona spaść poniżej normy - taka sytuacja prawdopodobnie wystąpi w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.
W maju w całym kraju temperatura zmieści się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady atmosferyczne w normie wystąpią jedynie na północy - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. W pozostałej części Polski prawdopodobnie będą one powyżej normy.
Czerwiec natomiast również prawdopodobnie nie będzie odbiegał od normy z lat 1991-2020 pod względem temperatury powietrza. We wschodnim pasie Polski (woj.: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie) opady atmosferyczne mogą przekroczyć normę. W pozostałej części kraju będą w normie.
"Prognoza średniej temperatury powietrza 'powyżej normy' nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 stopni Celsjusza, a prognoza 'poniżej normy' np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0. Jednocześnie prognoza średniej temperatury 'poniżej normy' nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 stopni Celsjusza, a prognoza 'powyżej normy' dni z temperaturą minimalną poniżej 0" - tłumaczy IMGW. Analogicznie odczytuje się prognozę sumy opadów.