Pogoda długoterminowa IMGW. Jaka będzie wiosna i początek lata?

Jaka będzie wiosna i początek lata? Termometry wskażą wartość powyżej czy poniżej normy? Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozę pogody na okres od marca do czerwca 2022 roku.
Zobacz wideo "Mam odłożone 100 tys. zł. Czy to dobry moment na zakup mieszkania?" [Q&A Gazeta.pl]

Synoptycy Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody, w której wskazują, jakich warunków możemy spodziewać się w okresie od marca do czerwca. Warto jednak zaznaczyć, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - czytamy na stronie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zdjęcie ilustracyjne Mężczyzna zmarł na COVID-19. Wdowa żąda od członka rodziny 20 tys. euro

Pogoda długoterminowa IMGW. Marzec - czerwiec 2022

W marcu w całej Polska temperatura powietrza ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie na Podlasiu może ona przekroczyć normę. Z kolei suma opadów atmosferycznych w całym kraju zmieści się w normie.

Zgodnie z prognozami IMGW w kwietniu już w całej Polsce temperatura powietrza ma być powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W przeważającej części kraju suma opadów zmieści się w normie, w południowej części kraju może ona spaść poniżej normy - taka sytuacja prawdopodobnie wystąpi w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

W maju w całym kraju temperatura zmieści się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady atmosferyczne w normie wystąpią jedynie na północy - w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. W pozostałej części Polski prawdopodobnie będą one powyżej normy. 

Czerwiec natomiast również prawdopodobnie nie będzie odbiegał od normy z lat 1991-2020 pod względem temperatury powietrza. We wschodnim pasie Polski (woj.: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie) opady atmosferyczne mogą przekroczyć normę. W pozostałej części kraju będą w normie. 

"Prognoza średniej temperatury powietrza 'powyżej normy' nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 stopni Celsjusza, a prognoza 'poniżej normy' np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0. Jednocześnie prognoza średniej temperatury 'poniżej normy' nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 stopni Celsjusza, a prognoza 'powyżej normy' dni z temperaturą minimalną poniżej 0" - tłumaczy IMGW. Analogicznie odczytuje się prognozę sumy opadów.

Amerykańskie F-15 w polskiej bazie w 2021 roku Myśliwce do Polski, bombowce strategiczne do Wielkiej Brytanii

Więcej o: