W rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych, który prowadzi MSWiA (kierowany przez Mariusza Kamińskiego), obecnie znajduje się 170 pozycji. Jak informuje "Rzeczpospolita", nowe związki wyznaniowe pojawiają się co kilka i kilkanaście miesięcy. Najczęściej na listę tę trafiają jednak wspólnoty buddyjskie i chrześcijańskie.
Wirtualna Polska poinformowała, że Kościół Naturalny został zarejestrowany na liście Kościołów i innych związków wyznaniowych w grudniu 2021 roku. "Rzeczpospolita" przekazała z kolei, że ze statutu nowego Kościoła wynika, że "powołany zostaje, aby głosić i szerzyć odwieczne, pierwotne, niezmienne i przyrodzone prawa boskie, zawarte w naturze jako jedyną prawdę otrzymaną w darze jako dzieło Stwórcy Wszechświata".
Od osoby, która przedstawia się jako duchowny Kościoła", gazeta dowiedziała się, że "wyznawcy datują powstanie swej religii na około 500 tys. lat temu, czyli zanim pojawił się gatunek homo sapiens". Zdaniem wyznawców, ludzie w swoim życiu powinni kierować się prawami naturalnymi. A oni sami do obrzędowości podchodzą dość luźno. "Jej głównym elementem jest codzienna celebracja energii, będącej emanacją Stwórcy" - podaje "Rzeczpospolita".
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Co ciekawe, Kościół Naturalny informuje, że ma czterech kardynałów oraz zwierzchników wszystkich 16 województw. Według podanych informacji znajdują się tam gminy, a nawet zakony. Sam Kościół w Polsce ma mieć ponad 100 duchownych oraz kilkanaście tysięcy wyznawców.
Choć Kościół Naturalny pisze o sobie jak o dużej instytucji, to religioznawcy nie słyszeli o nim nigdy wcześniej. - Kościół jest preferencyjnie opodatkowany, a w praktyce nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych. Duchowni, jeśli wykonują swoją profesję w sposób stały, podlegają wsparciu ze strony Funduszu Kościelnego, który w 80 proc. opłaca ich składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli zaś kapłani żyją w izolacji, fundusz może finansować składki w 100 proc. Duchowni podlegają też preferencyjnemu opodatkowaniu w zakresie przychodów, uzyskiwanych w związku z pełnieniem funkcji religijnych - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekspert dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW.
MSWiA wyjaśnia z kolei, że "wnioskodawcy złożyli stosowne dokumenty potwierdzające, że Kościół Naturalny został założony w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającej własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultów", a proces zatwierdzenia Kościoła Naturalnego trwał dwa lata.