Kościół Naturalny. Nowe tajemnicze wyznanie zarejestrowane w Polsce. Religioznawcy o nim nie słyszeli

Polska oficjalnie uznała nową religię - poinformowała "Rzeczpospolita". Kościół Naturalny został wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych, prowadzonego przez MSWiA, w grudniu 2021 roku. Czym się wyróżnia?

W rejestrze Kościołów i innych związków wyznaniowych, który prowadzi MSWiA (kierowany przez Mariusza Kamińskiego), obecnie znajduje się 170 pozycji. Jak informuje "Rzeczpospolita", nowe związki wyznaniowe pojawiają się co kilka i kilkanaście miesięcy. Najczęściej na listę tę trafiają jednak wspólnoty buddyjskie i chrześcijańskie.

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Nowy Kościół w Polsce. Czym jest Kościół Naturalny?

Wirtualna Polska poinformowała, że Kościół Naturalny został zarejestrowany na liście Kościołów i innych związków wyznaniowych w grudniu 2021 roku. "Rzeczpospolita" przekazała z kolei, że ze statutu nowego Kościoła wynika, że "powołany zostaje, aby głosić i szerzyć odwieczne, pierwotne, niezmienne i przyrodzone prawa boskie, zawarte w naturze jako jedyną prawdę otrzymaną w darze jako dzieło Stwórcy Wszechświata".

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Od osoby, która przedstawia się jako duchowny Kościoła", gazeta dowiedziała się, że "wyznawcy datują powstanie swej religii na około 500 tys. lat temu, czyli zanim pojawił się gatunek homo sapiens". Zdaniem wyznawców, ludzie w swoim życiu powinni kierować się prawami naturalnymi. A oni sami do obrzędowości podchodzą dość luźno. "Jej głównym elementem jest codzienna celebracja energii, będącej emanacją Stwórcy" - podaje "Rzeczpospolita".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Co ciekawe, Kościół Naturalny informuje, że ma czterech kardynałów oraz zwierzchników wszystkich 16 województw. Według podanych informacji znajdują się tam gminy, a nawet zakony. Sam Kościół w Polsce ma mieć ponad 100 duchownych oraz kilkanaście tysięcy wyznawców.

Religioznawcy nigdy nie słyszeli o Kościele Naturalnym. "Wnioskodawcy złożyli stosowane dokumenty"

Choć Kościół Naturalny pisze o sobie jak o dużej instytucji, to religioznawcy nie słyszeli o nim nigdy wcześniej. - Kościół jest preferencyjnie opodatkowany, a w praktyce nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych. Duchowni, jeśli wykonują swoją profesję w sposób stały, podlegają wsparciu ze strony Funduszu Kościelnego, który w 80 proc. opłaca ich składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli zaś kapłani żyją w izolacji, fundusz może finansować składki w 100 proc. Duchowni podlegają też preferencyjnemu opodatkowaniu w zakresie przychodów, uzyskiwanych w związku z pełnieniem funkcji religijnych - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekspert dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW.

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Parafia, w której przebywał ksiądz pedofil Arkadiusz HajdaszKalisz. Diecezja nie wydała sądowi akt księdza pedofila. I tak będzie proces

MSWiA wyjaśnia z kolei, że "wnioskodawcy złożyli stosowne dokumenty potwierdzające, że Kościół Naturalny został założony w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającej własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultów", a proces zatwierdzenia Kościoła Naturalnego trwał dwa lata.

Więcej o: