Miesięcznica smoleńska. Przyjechała "delegacja z Watykanu" i pytała: "Jarek, kazałeś lądować bratu?"

10 lutego po raz kolejny aktywiści z Lotnej Brygady Opozycji pojawili się na miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. Tym razem przebrali się za delegację z Watykanu, odśpiewali PiSalm oraz odczytali Księgę Hipotez. "Podczas happeningu doszło do prowokacji policji" - informuje ruch Obywatele RP.

W czwartek odbyła się 142. miesięcznica smoleńska. Organizowana jest co miesiąc od 12 lat ku pamięci ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Każdego 10. dnia miesiąca niektórzy przedstawiciele rządu najpierw udają się do kościoła na mszę, a następnie na plac Piłsudskiego, gdzie Jarosław Kaczyński oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości składają wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy. W tym czasie polityków ochrania policja, która uniemożliwia uczestnictwo w uroczystości innym osobom. Co miesiąc przeciwko tym obchodom protestuje Lotna Brygada Opozycji. Tak było także w czwartek. 

Zobacz wideo Strajk Kobiet w Warszawie. Kordon policji przy pomniku smoleńskim

Na miesięcznicę smoleńską "przyjechała delegacja z Watykanu 

Na lutową miesięcznicę smoleńską stawiła się Lotna Brygada Opozycji, która co miesiąc organizuje happening w pobliżu miejsca, w którym zbierają się politycy Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem aktywiści stowarzyszenia przebrali się za delegację z Watykanu i odśpiewali stworzony przez siebie psalm. Grupa zgromadziła się w Parku Saskim tuż przy pl. Piłsudskiego przebrana za zakonnice, biskupów, zakonników oraz nuncjusza apostolskiego.

"PiSalm odśpiewany Jarkowi na miesięcznicy... Nie śmiać się! ToTaTita [członkini LBO - red.] nie ma doświadczenia, robiła to pierwszy raz w życiu" - czytamy pod postem opublikowanym przez grupę w mediach społecznościowych. Gdy wybiła godzina rozpoczęcia uroczystości, aktywiści zaczęli krzyczeć: "Jarek, kazałeś lądować bratu?". 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Miesięcznica smoleńska, luty 2022. Policyjna prowokacja podczas happeningu 

Zgromadzenia zostało przerwane przez warszawską policję, która otoczyła aktywistów, przepychała ich, legitymowała oraz wyrywała megafon. "Atak policji na pikietę Lotnej Brygady. Atak był uzgodniony ze szczujnią TVP Info" - czytamy w mediach społecznościowych ruchu Obywatele RP. "W jego trakcie funkcjonariusze podrzucili na ziemię pałkę służbową... oskarżając uczestników pikiety o jej kradzież. Marna ta wasza prowokacja partyjna, policjo" - napisano. 

Więcej o: