Koniec epidemii COVID-19 w Polsce? Ponad 75 proc. Polaków ma inne zdanie, niż Niedzielski [SONDAŻ]

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "mamy do czynienia z końcem pandemii". Okazuje się jednak, że Polacy mają na ten temat zgoła odmienne zdanie. Ponad 75 proc. ankietowanych uznało, że sytuacja związana z COVID-19 nie została jeszcze opanowana.
Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

W środę 9 lutego odbyła się konferencja ministra zdrowia i ministra edukacjiAdam Niedzielski i Przemysław Czarnek przekazali, że szczyt pandemii już minął. - Luty będzie tym miesiącem, w którym spadki powinny być wyjątkowo duże. Mam nadzieję, że w marcu będziemy podejmowali decyzję w sprawie znoszenia restrykcji lub wprowadzenia łagodnych zasad. Jestem optymistą. Mamy do czynienia z końcem pandemii - mówił szef resortu zdrowia. Tymczasem pod koniec ubiegłego tygodnia United Surveys przeprowadziło sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", w którym zapytało respondentów, co uważają na temat pandemii. Okazuje się, że Polacy postrzegają ją mniej optymistycznie niż minister zdrowia.

Sondaż: Polacy uważają, że pandemia nie została jeszcze opanowana

Respondenci zostali zapytani, czy uważają, że sytuacja w zakresie walki z COVID-19 w kraju została opanowana. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 19,3 proc. ankietowanych, z czego 5,7 proc. było w tym zdecydowane. 76,6 proc. badanych odpowiedziało natomiast, że sytuacja nie jest opanowana, z czego 40,8 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie jest opanowana". 4,1 proc. badanych wskazało, że nie ma zdania na ten temat.

Pytanie zadano jeszcze przed środową konferencją, więc uczestnicy badania nie mogli znać stanowiska szefa resortu zdrowia na temat "końca pandemii".

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 6 lutego 2022 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej sondaży znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego Polacy się nie szczepią? Sondaż United Surveys

21 stycznia United Surveys przeprowadziło dla RMF FM i "DGP" także inne badanie. Zapytano w nim Polaków, jakie mogą być powody nieszczepienia się. Najwięcej, bo 46,8 proc. ankietowanych, uznało, że ludzie nie wierzą w istnienie pandemii. 44,9 proc. badanych wskazało, że niezaszczepieni nie ufają nauce, natomiast 41,5 proc. wskazało na brak ufności do państwa. 40,7 proc. odpowiedziało, że niezaszczepieni nie chcą ulegać presji, a przyjmowanie szczepionek uważają za ograniczenie wolności osobistej, 32,2 proc. stwierdziła, że niezaszczepieni znają kogoś, komu szczepionka zaszkodziła, natomiast 31,9 proc. uznało, że nie szczepią się ze względu na sprzeciw najbliższego otoczenia.

Więcej o: