Matura 2023 i 2024. MEiN podało szczegółowe wymagania. Będzie więcej lektur

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało listę wymagań egzaminacyjnych, na podstawie których maturę w 2023 r. będą zdawali absolwenci 4-letniego liceum, a w 2024 - absolwenci 5-letniego technikum. Uczniowie będą musieli przyswoić m.in. więcej lektur z języka polskiego.
Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że w 2023 i 2024 r. egzamin ósmoklasisty oraz egzamin maturalny będą przeprowadzane według wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. To odpowiedź na pandemię COVID-19 i konieczność dostosowania polskiej szkoły do nowych warunków.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Matura 2023 i 2024. MEiN opublikował wymagania

Resort przekazał, że wymagania "zostały opracowane przez zespoły ekspertów, którzy w ostatecznej wersji dokumentu uwzględnili również znaczną część uwag przekazanych do CKE i MEiN podczas prekonsultacji propozycji wymagań, przeprowadzonych na przełomie grudnia 2021 r. i stycznia 2022 r.".

W wymaganiach znalazła się lista lektur obowiązkowych z języka polskiego na poziomie podstawowym. Do tej pory maturzyści musieli znać treść 13 książek, a już od kolejnego roku szkolnego - 23. Trzeba jeszcze doliczyć do tego szereg innych utworów literackich.

Cała lista wymagań dostępna jest pod tym linkiem.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne) Kuratorium miało odwołać spektakl. Wszystko przez słowo "tolerancja"

Egzaminy maturalne w 2023 i 2024 roku dłuższe nawet o 70 minut

W zeszłym roku MEiN powiadomiło, że maturzyści w 2023 i 2024 roku będą musieli przystąpić obowiązkowo do czterech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe będą także dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i obcego nowożytnego.

Minister Czarnek "Lex Czarnek" - "gorsi dyrektorzy zastąpią lepszych"? Dwie kluczowe zmiany

Wydłużony zostanie ponadto czas trwania egzaminów pisemnych z części przedmiotów:

  • język polski na poziomie podstawowym - do 240 min (obecnie egzamin ten trwa 170 min);
  • język polski na poziomie rozszerzonym - do 210 min (obecnie jest to 180 min);
  • matematyka na poziomie podstawowym i rozszerzonym - 180 min (obecnie jest to 170 i 180 min);
  • język mniejszości narodowej na poziomie podstawowym i rozszerzonym - 210 min (obecnie jest to 170 i 180 min);
  • języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego - 210 minut (obecnie jest to 180 minut).

Bez zmian pozostaje czas trwania egzaminu pisemnego z języka obcego nowożytnego: na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziom rozszerzonym - 150 minut, na poziomie dwujęzycznym - 180 minut.

Nauka zdalna Nauka zdalna. Nieoficjalnie: Powrót do szkół możliwy już w poniedziałek

Czas trwania egzaminów pisemnych z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie także pozostanie bez zmian i będzie wynosić 180 minut.

Więcej o: