Mazurski Park Krajobrazowy. Wiatr przewrócił 320-letnią "Królewską Sosnę"

Mazurski Park Krajobrazowy poinformował, że silny wiatr, który w ostatnich dniach występował w regionie, doprowadził do przewrócenia się 320-letniej sosny, nazywanej "Sosną Królewską". Drzewo jest pomnikiem przyrody położonym nad Jeziorem Mokrym.

Jak informuje na Facebooku Mazurski Park Krajobrazowy, nie tylko "Królewska Sosna" poznała olbrzymią moc żywiołu. "Przechodzące na początku lutego niże, z silnymi porywami wiatrów, spowodowały sporo zniszczeń w drzewostanie" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Młode pokolenie walczy o klimat i swoją przyszłość

"Królewska Sosna" z Mazurskiego Parku Krajobrazowego zniszczona przez wiatr. Miała 320 lat

Mazurski Park Krajobrazowy poinformował na Facebooku, że silny wiatr, który występuje w regionie od początku lutego, zniszczył nie tylko 200-letni drzewostan, ale i ważny dla parku krajobrazowego pomnik przyrody.

Siła wiatru zniszczyła "Królewską Sosnę" - drzewo liczące 320 lat, rosnące w Rezerwacie "Królewska Sosna", przy ścieżce edukacyjnej Krutyń - Zgon. Jak czytamy, "Królewska Sosna" miała 35 metrów wysokości i obwód pnia 360 centymetrów. Drzewo obumarło w 1973 roku. W rezerwacie znajduje się również inny pomnik przyrody - 420-letni "Dąb Nad Mukrem". Znajdują się tam również trzy śródleśne jeziorka dystroficzne.

PakistanPakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Zniszczona sosna pozostanie w Mazurskim Parku Krajobrazowym. "Będzie powoli się rozkładać"

Jak zapowiada Mazurski Park Krajobrazowy, drewno przewróconej "Królewskiej Sosny" pozostanie na miejscu w rezerwacie, gdzie będzie powoli się rozkładać, "tworząc nowe mikrosiedlisko, dając miejsce do rozwoju grzybów, mchów i owadów saproksylicznych".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Samochody z silnikiem Diesla szczególnie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrzaRaport: Czas na ograniczenia dla diesli w Polsce

"Obieg materii jest nieodzownym elementem funkcjonowania ekosystemów, decydującym o trwałości procesów w nim zachodzącym" - czytamy w komunikacie.

Więcej o: