Pogoda. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W dwóch województwach będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w dwóch regionach Polski. Wiatr ma tam osiągnąć w porywach do 80 km/h. Instytut wydał też ostrzeżenia hydrologiczne, w związku z wezbraniem wód i podniesieniem się poziomu rzek.

Oprócz silnego wiatru na północy Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w całym kraju czekają nas we wtorek duże zachmurzenia oraz opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach ma spaść od pięciu do 10 centymetrów śniegu. Temperatura maksymalna w Polsce będzie się wahać od 0 do 8 stopni.

Zobacz wideo Woźny: Są dni, gdy wiatraki potrafią zaspokajać 35-40% potrzeb systemu energetycznego w Polsce

Silny wiatr nawiedzi województwa zachodniopomorskie i pomorskie 

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez IMGW. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla województw:

  • zachodniopomorskiego, w powiatach: kamieńskim, Świnoujście, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim. 
  • pomorskiego, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, kartuskim, gdańskim i nowodworskim.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

W województwie zachodniopomorskim ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje we wtorek od godziny 11 do 18. Z kolei w powiatach położonych w województwie pomorskim żółty alert obowiązuje kilka godzin dłużej - od 11 do 21. Synoptycy prognozują, że wiatr silnie powieje także na południu Polski - w górach i osiągnie do 90 km/h, tam też będą możliwe zamiecie i zawieje śnieżne.

Ostrzeżenia hydrologiczne. Gdzie występuje wezbranie wód? 

IMGW ostrzega przed wezbraniem wody, w kilku regionach. Najniebezpieczniejsza sytuacja jest w Wielkopolsce. Czerwony alert dotyczący przekroczenia stanów alarmowych wód obowiązuje w zlewni Orli  - "w wyniku spływu wód opadowych w Korzeńsku na Orli możliwy jest ponowny wzrost stanu wody powyżej stanu alarmowego lub utrzymywanie się stanu wody około stanu alarmowego" - informuje IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wód instytut wydał dla: 

  • wybrzeża i morskich wód wewnętrznych (Bałtyk Południowo-Wschodni, woj. pomorskie),
  • Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry (woj. zachodniopomorskie),
  • rzeki Baudy (woj. warmińsko-mazurskie),
  • zlewni: Przemszy oraz Brynicy (woj. śląskie),
  • zlewni: Nidy po Brzegi, Czarnej, Kamiennej po zbiornik Brody Iłżeckie, Koprzywianki (woj. świętokrzyskie).
Więcej o: