Kim jest Bartłomiej Bałaban? Dziennikarz TVP został wicemarszałkiem województwa lubelskiego

W poniedziałek nowym wicemarszałkiem województwa lubelskiego został dziennikarz TVP Bartłomiej Bałaban, znany m.in. z przeprowadzenia wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą. Bałaban zastąpił na tym stanowisku Sebastiana Trojaka z Solidarnej Polski, który złożył rezygnację.

W poniedziałek rano Sebastian Trojak z Solidarnej Polski złożył rezygnację z funkcji członka zarządu województwa lubelskiego. Swoją decyzję argumentował powodami osobistymi, ale z ustaleń "Dziennika Wschodniego" wynika, że o odejściu zadecydował jego konflikt z szefem lubelskich struktur Solidarnej Polski posłem Janem Kanthakiem.

Wewnętrzny spór w Solidarnej Polsce miał okazać się dla Trojaka na tyle uciążliwy, że decyzję podjął w ostatniej chwili. Radni o rezygnacji wicemarszałka dowiedzieli się tuż przed poniedziałkowymi obradami.

Zobacz wideo

Więcej najnowszych informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Radni przyjęli decyzję wicemarszałka, a na jego miejsce wybrany został dziennikarz lubelskiej TVP Bartłomiej Bałaban. Za tym wyborem opowiedziało się 20 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a 4 było przeciwko.

Sebastian Trojak w zarządzie województwa zasiadał od 2018 roku. Trzy stanowiska w województwie dostał PiS, jeden Solidarna Polska i jeden - Porozumienie Jarosława Gowina. Wcześniej Trojak pracował jako zastępca naczelnika wydziału kryminalnego w komendzie wojewódzkiej w Lublinie.

Kim jest Bartłomiej Bałaban?

Bartłomiej Bałaban rozpoczął pracę w lubelskim oddziale TVP w 2015 roku po wygranych przez PiS wyborach. Przed dziennikarstwem mężczyzna pracował w sądzie, a także działał jako lokalny aktywista.  Protestował m.in. przeciwko regulaminowi odnowionego Ogrodu Saskiego w Lublinie, gdy miasto uznało, że nie można tam wprowadzać psów.

Jak pisze "Dziennik Wschodni" w TVP szybko robił karierę i z szeregowego dziennikarza awansował na pozycję jednej z najważniejszych twarzy lubelskiego ośrodka telewizji publicznej.

Przeprowadził wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą z okazji odbywającego się w Lublinie szczytu międzynarodowego. Jego żona od 2020 roku pracuje w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o: