Prof. Zdzisław Jan Ryn nie żyje. Psychiatra, dyplomata i podróżnik miał 84 lata

Profesor Zdzisław Jan Ryn nie żyje. Znakomity polski psychiatra, dyplomata i podróżnik zmarł w niedzielę 6 lutego. Miał 84 lata.
Zobacz wideo Wyprawa weteranów na Spitsbergen

Informację o śmierci profesora Zdzisława Jana Ryna przekazał upoważniony przez rodzinę dr hab. Tomasz Rogula, uczeń i przyjaciel zmarłego. "Wychowawca i mentor wielu pokoleń lekarzy i naukowców. Wspaniały człowiek o nieskazitelnym charakterze, niezwykłej kulturze i erudycji, wzór do naśladowania dla pokoleń. Kochający mąż, ojciec, dziadek i pradziadek. Przyjaciel wszystkich" - napisał Rogula, cytowany przez Onet.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

DLORZAmerykańscy żołnierze już w Polsce. Mają wzmocnić wschodnią flankę NATO

Zdzisław Jan Ryn. Zdobywca szczytów Ameryki Południowej, autor kilkuset publikacji naukowych

Zdzisław Jan Ryn urodził się 21 października 1938 r. w Szczyrku. Był profesorem psychiatrii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Specjalizował się w psychiatrii klinicznej, sądowej, społecznej i patologii obozów koncentracyjnych, medycynie górskiej, psychologii alpinizmu, antropologii i medycynie Indian Ameryki Południowej. Był wybitnym ekspertem w dziedzinie etyki medycznej. Spod jego pióra wyszło kilkaset publikacji naukowych.

Granica Polski i BiałorusiTrwają prowokacje na granicy. Strzały z pistoletów sygnałowych

W latach 1991-1996 pełnił funkcję ambasadora RP w Chile, a w latach 2007-2008 kierował polską placówką w Argentynie. Był również konsulem honorowym Chile w Krakowie. W latach 2011-2014 prezes, a od 2014 r. członek honorowy Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Należał także do prestiżowego The Explorers Club.

Profesor odwiedził sześć kontynentów; był lekarzem wypraw wysokogórskich w Kaukaz, Hindukusz i Andy, a także kierownikiem naukowym wypraw na Wyspę Wielkanocną. Za swoją działalność naukową i dyplomatyczną został uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami.

Więcej o: