Lublin. Studenci UM muszą udokumentować szczepienie przeciw COVID-19. "Córka czuje się szykanowana"

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie skierował do studentów pismo, w którym poinformował, że do końca lutego muszą udokumentować, że są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Dowód szczepienia, certyfikat ozdrowieńca lub zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do szczepienia należy złożyć w dziekanacie. Znaleźli się jednak tacy studenci medycyny bądź ich rodzice, których oburza zarządzenie władz uczelni.

Jak podaje "Dziennik Wschodni", rektor Wojciech Załuska w piśmie do studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreślał, że obowiązek przyjmowania szczepionek przeciwko COVID-19 przez studentów kierunków medycznych w okresie pandemii wynika z rozporządzenia ministra zdrowia. Osoby, które nie udowodnią szczepienia, nie będą miały możliwości uczestniczenia w niektórych zajęciach. 

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Lublin. Studenci Uniwersytetu Medycznego mają obowiązek zaszczepić się przeciw COVID-19

Zgodnie z zarządzeniem rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie studenci uczelni do końca lutego zobowiązani są przedstawić w dziekanacie dowód szczepienia przeciwko COVID-19, certyfikat ozdrowieńca bądź zaświadczenie lekarskie, które dowodzi przeciwwskazań do zaszczepienia się.

Rektor UM w Lublinie zastrzegł, że studenci, którzy nie chcą przedstawić takich dokumentów, mogą zwrócić się do lekarza, by ten wystawił im zaświadczenie o tym, że wypełniają któryś z wymogów uczelni i takie zaświadczenie zostanie przez UM przyjęte.

UM w Lublinie. Studenci medycyny, którzy nie chcą się zaszczepić, nie będą dopuszczeni do niektórych zajęć

Rektor Wojciech Załuska zauważył, że aż 89,3 proc. studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19, za co podziękował w komunikacie skierowanym do studentów. 

Protesty w Austrii Fala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Jak podał "Dziennik Wschodni", nie wszyscy studenci i ich rodziny są zadowolone z obowiązku udokumentowania szczepienia. - Córka studiuje medycynę. Nie jest zaszczepiona. Czuje się szykanowana. To bezprawie. Proszę o pomoc - mówiła gazecie jedna z czytelniczek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Brakowiecki potwierdził, że osoby, które nie będą zaszczepione przeciwko COVID-19, nie będą mogły uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Tłumaczył, że jest to związane z bezpieczeństwem, zarówno pacjentów, z którymi mają kontakt studenci, jak i personelu medycznego. Poddanie się szczepieniu nazwał wyrazem troski i odpowiedzialności o bezpieczeństwo własne oraz innych osób. 

Covidowe ucho - pacjenci o problemach ze słuchem. Jakie są objawy przechorowania COVID-19? Covidowe ucho - pacjenci mają problemy ze słuchem po COVID-19

Więcej o: