Amerykańscy żołnierze już w Polsce. Mają wzmocnić wschodnią flankę NATO

Na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa wylądował samolot z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fortu Bragg w Karolinie Północnej.

Samolot Boeing C-17 Globemaster III wylądował na płycie lotniska w Jesionce w niedzielę przed godz. 14. Na jego pokładzie znaleźli się amerykańscy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Ze względów bezpieczeństwa nie podano ich dokładnej liczby.

Zobacz wideo Ćwiczenia elitarnej dywizji USA, która ma częściowo trafić do Polski
Jesteśmy przygotowani na przyjęcie żołnierzy, współpraca układa się bardzo dobrze, więc w najbliższym czasie możemy się ich spodziewać na polskim niebie. Tak naprawdę w ramach grupy przygotowawczej przyleciało już dziewięć samolotów. Każdy lot jest zróżnicowany w ilości sprzętu i ludzi

- tłumaczył rzecznik polskiej 18. Dywizji Zmechanizowanej Przemysław Lipczyński, który oczekiwał na lotnisku na przylot żołnierzy.

Dodał, że polscy mundurowi mają doświadczenie we współpracy z członkami amerykańskiej jednostki. Razem wykonywali zadania w ramach misji w Iraku i Afganistanie oraz wspólnie szkolili się na ćwiczeniach sojuszniczych.

Amerykańscy żołnierze w Polsce. Wzmocnią wschodnią flankę NATO

Ci żołnierze są doskonale znani żołnierzom Wojska Polskiego. Niejednokrotnie wspólnie ćwiczyli. Niejednokrotnie brali udział w misjach. Służyli ramię w ramię w wielu państwach na całym świecie

- zaznaczył podczas briefingu prasowego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Błaszczak dodał też amerykańscy żołnierze "będą operowali w południowo-wschodniej części naszego kraju, a więc na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowiącej wschodnią granicę Rzeczpospolitej Polskiej".

W najbliższych dniach wylądują w Polsce kolejne transportowce z USA. W sumie pojawi się w naszym kraju dodatkowo 1 700 żołnierzy z USA. Przerzut wojsk Stanów Zjednoczonych do Polski i Niemiec, a także przebazowanie około tysiąca do Rumunii ma związek z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: