Lichocka chce kontroli w radiowych stacjach komercyjnych. Krytykuje pomysł Suskiego

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka chce sprawdzić, ile czasu antenowego komercyjne stacje radiowe przeznaczają na polską muzykę. Zapowiedziała, że wystąpi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o wszczęcie kontroli w tej sprawie.
Zobacz wideo Posłanka Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec

Na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka, która jest członkinią Rady Mediów Narodowych, przypomniała, że w ustawie medialnej jest przepis, który zobowiązuje stacje radiowe, aby miesięcznie przeznaczały na polską muzykę 33 procent czasu antenowego. Jak stwierdziła, publiczny nadawca wywiązuje się z tego obowiązku z naddatkiem. Jej zdaniem niepokój w tej sprawie budzą stacje komercyjne. Lichocka zapowiedziała, że w najbliższych dniach złoży wniosek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji z prośbą o podjęcie kontroli, która zbada, czy nadawcy wypełniają te zapisy ustawy.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wydawca 'Panoramy' zawieszony. Program za wcześnie wyjawił gwiazdę Sylwestra MarzeńWydawca "Panoramy" zawieszony. Program za wcześnie wyjawił gwiazdę Sylwestra Marzeń

Lichocka komentuje pomysł Suskiego

Posłanka zapytana o inicjatywę posła Marksa Suskiego stwierdziła, że może ona być przeciwskuteczna. Wskazała, że prawne zwiększenie ilości polskiej muzyki w radiu mogłoby sprawić, że słuchacze przeniosą się na przykład na platformy streamingowe. Jak zaznaczyła, ludzie mogą nie chcieć, żeby prawo mówiło im, czego mają słuchać.

Przypomnijmy, zwiększenie ilości polskiej muzyki w radiu zaproponował poseł PiS Marek Suski. W styczniu przedstawił w Sejmie projekt nowelizacji ustawy medialnej, który zakłada, że stacje radiowe będą musiały przeznaczyć minimum 50 procent miesięcznego czasu antenowego dla polskich wykonawców. Jednak sam polityk Prawa i Sprawiedliwości doszedł do wniosku, że przesadził. - Już dzisiaj wiem, że ta propozycja jest do zmiany po licznych konsultacjach - powiedział.

W tym momencie stacje radiowe muszą przeznaczać co najmniej 33 proc. czasu emitowania piosenek na utwory, które są wykonywane w języku polskim, z tego co najmniej 60 proc. w godz. 5-24. Obowiązująca ustawa o radiofonii i telewizji od 2012 roku reguluje, jaka część polskich piosenek musi być emitowana w ciągu dnia (od 5 do 24) - najpierw było to 40 proc., od 2013 roku - 50 proc., a od 2014 roku - 60 proc.

Marek SuskiChciał 80 proc. polskiej muzyki w radiu. Suski o swojej własnej propozycji teraz mówi: do zmiany

Więcej o: