Ksiądz Daniel Galus nie może głosić Słowa Bożego. Jest decyzja Watykanu

Ksiądz Daniel Galus, który prowadzi pustelnię w Czatachowie pod Częstochową, zostanie skierowany na półroczne modlitewne odosobnienie. Duchowny nie może też głosić Słowa Bożego ani odprawiać mszy dla więcej, niż jednej osoby.

Rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz poinformował w czwartek 3 lutego o decyzji watykańskiej Kongregacja ds. Duchowieństwa. Zgodnie z pismem, w dniu 19 lutego ksiądz Daniel Galus ma opuścić miejsce swojego obecnego pobytu i rozpocząć modlitewne odosobnienie, które ma trwać do 19 sierpnia tego roku.

Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Watykan zdecydował. Ksiądz Daniel Galus musi udać się na modlitewne odosobnienie

"Dekretem z dnia 3 maja 2021 r. Kongregacja ds. Duchowieństwa, w odpowiedzi na przedłożone jej odwołanie, uznała zasadność i legalność decyzji podjętych przez księdza arcybiskupa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, w sprawie ks. Daniela Galusa, prezbitera archidiecezji częstochowskiej, a zawartych w dekrecie z dnia 10 listopada 2020 r. Dekret Kongregacji został w dniu 28 maja br., przekazany do wiadomości ks. Galusa. Zgodnie z prawem, od postanowień tejże dykasterii przysługiwało mu odwołanie do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Pismem z dnia 20 grudnia 2021 roku Kongregacja ds. Duchowieństwa poinformowała, że ks. Galus nie skorzystał z prawa do odwołania, a tym samym decyzje stają się prawomocne, ostateczne i podlegają wykonaniu" - napisał rzecznik Archidiecezji Częstochowskiej.

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa potwierdziła, że postanowienia zawarte przez metropolitę Częstochowy są zasadne i zgodne z prawem, a ponadto zaostrzyła wcześniej podjęte decyzje. 

"Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ks. Galus ma zatem, w wyznaczonym mu przez księdza arcybiskupa miejscu poza Czatachową, odbyć w odosobnieniu półroczny czas skupienia, modlitwy i pokuty. Może w tym czasie sprawować mszę świętą, ale bez udziału wiernych (uczestniczyć może w niej wyłącznie jeden wierny, lecz nie związany z kierowaną przez ks. Galusa wspólnotą). Ponadto, na czas odosobnienia, zawieszono ks. Galusowi prawo do głoszenia Słowa Bożego (w tym za pomocą środków elektronicznych). Czas ten ma być dla niego pomocą w podjęciu decyzji co do swej dalszej posługi kapłańskiej, a dla wspólnoty - która zostanie w tym czasie otoczona właściwą opieką duszpasterską - sposobnością do uporządkowania i wewnętrznego oczyszczenia" - pisze dalej ksiądz Mariusz Bakalarz.

Rzecznik zaznacza, że jest to decyzja administracyjna, a nie kara, a jej jedynym motywem jest "dobro samego ks. Galusa oraz osób związanych z prowadzoną przez niego grupą". W komunikacie duchowny dodał, że mimo jasnego stanowiska archidiecezji i Stolicy Apostolskiej, ksiądz Galus nie zmienił swojego postępowania i dalej prowadził swoją działalność bez wiedzy i zgody swojego biskupa.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ksiądz Daniel GalusKuria w Czętochowie ukarała księdza, który wzywał, by nie nosić maseczek

Kim jest ksiądz Daniel Galus?

Ksiądz Daniel Galus wzbudził kontrowersje m.in. tym, że krytykował decyzje władz państwowych i kościelnych, które dotyczyły obostrzeń sanitarnych wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Wówczas nałożono na niego naganę kanoniczną. Jego wspólnota - Miłość i Miłosierdzie Jezusa, nie zostały zatwierdzone przez władzę kościelną. Kuria metropolitalna w Częstochowie otrzymywała w ostatnich latach setki listów, dotyczących działalności księdza Galusa. Część z nich to świadectwa "nawróceń, uwolnień czy uzdrowień". Mimo tego zgłaszało się też "niepokojąco dużo" osób, które opowiedziały o krzywdach i nieprawidłowościach w samej wspólnocie, jak i działaniach księdza.

Po zbadaniu tych doniesień metropolita częstochowski abp Wacław Depo zdecydował, że ksiądz musi gruntownie przemyśleć swoje zamiary i postawę. Duchowny jednak nie stosował się do decyzji biskupa, co zostało uznane za akt nieposłuszeństwa.

Ksiądz Daniel Galu reprezentuje Ruch Odnowy w Duchu Świętym, który powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Duchowni, a nawet osoby świeckie z jego kręgów, roszczą sobie prawo do przemawiania "w imieniu" Boga, twierdzą, że posiadają "dary" Ducha Świętego i rzekomo mają moce uzdrawiające chorych.

Zdjęcie ilustracyjne"Oczy moje, źródła miłosierdzia". Kim jest ksiądz, który prosi, by nie nosić maseczek

Więcej o: