Andrzej Duda ogłosił w czwartek (3 lutego): - Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt ustawy, prezydencką inicjatywę ustawodawczą, zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym.
Podczas konferencji prasowej prezydent wyjaśnił: - Kwestionowaną sprawą był problem kształtu ustrojowego Izby Dyscyplinarnej SN. Projekt zawiera zmianę przede wszystkim w tym zakresie, jak również rozwiązania dotyczące już wydanych wobec sędziów orzeczeń dyscyplinarnych.
- Proponuję, aby izba ta została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dzisiaj w tej izbie orzekają, mieli możliwość stworzoną przez pierwszego prezesa Sądu Najwyższego przejścia do wybranej przez nich izby - mówił o Izbie Dyscyplinarnej SN prezydent.
Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zapowiadał latem 2021 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Argumentował, że się nie sprawdziła. Premier Mateusz Morawiecki, po wyroku TSUE, również zapowiadał likwidację tego organu. Na zapowiedziach się skończyło, co słono Polskę kosztuje - 1 mln euro dziennie kary.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego działa od marca 2019. Nie podlega nadzorowi Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Ponadto ma odrębny budżet i zaplecze administracyjne. Od początku budził też kontrowersje skład tej Izby Dyscyplinarnej, gdyż jego członkowie byli rekomendowani do Sądu Najwyższego przez nową KRS, czyli organ wybrany wadliwie i niezgodnie z konstytucją.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził w swoim wyroku z lipca 2021 r. zastrzeżenia Komisji Europejskiej, że przepisy dot. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej są niezgodne z prawem unijnym, a Izba Dyscyplinarna SN nie może być uznana za niezależny i bezstronny sąd. TSUE nakazał zaprzestanie wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej wobec sędziów oraz zawieszenie jej dotychczasowych decyzji. Polskie władze nie zastosowały się do tego wyroku. Wobec tego w październiku 2021 r. TSUE orzekł, że Polska ma płacić 1 mln euro dziennie za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej.