Fikcyjny obrót trumnami na 10 mln zł. CBŚP zatrzymało sześciu podejrzanych [WIDEO]

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się fikcyjnym obrotem funeraliów, w tym trumien. Policjanci zatrzymali 6 podejrzanych. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 103

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wystawiali fikcyjne faktury VAT na sprzedaż wyrobów funeralnych, w tym trumien. Na podstawie fałszywych dokumentów unikali płacenia podatków bądź wyłudzali ich nienależny zwrot. Funkcjonariusze zatrzymali 25 stycznia 6 podejrzanych osób na terenie województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

"Fałszywa dokumentacja służyła potem do występowania do urzędów skarbowych o zwrot części podatku. W tak zwanej ‘karuzeli faktur’ przestępcy podawali fikcyjne firmy rzekomo działające w kraju i za granicą. Śledczy szacują, że gang wystawił faktury na łączną kwotę 10 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa szacowane są na ponad 2 miliony złotych" - czytamy na oficjalnej stronie Centralnego Biura Śledczego Policji. 

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze w gotówce różnych walut w wysokości blisko miliona 300 tysięcy złotych - podaje IAR. 

Fikcyjny obrót trumnami. Miliony w pudełku po butach

U jednego z podejrzanych funkcjonariusze w m.in. w pudełku po butach znaleźli i zabezpieczyli niemal 1,3 mln zł w różnej walucie. Prokuratura postawiła łącznie 21 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami. W sprawie jest już łącznie 50 podejrzanych. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. 

- Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów. Wobec wszystkich zatrzymanych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego - przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej cytowany przez wnp.pl za PAP. 

Zobacz wideo CBŚP rozbiło grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem nierzetelnych faktur w obrocie trumnami

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Jego tok nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamenty do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Więcej o: