W niedzielę 30 stycznia w całym kraju obowiązują alerty IMGW. Najwyższym stopniem zagrożenia objęto województwo pomorskie, gdzie miejscami wiatr osiągał w porywach nawet 120 km/h. Przed godziną 14 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że wiatr zniszczył fragment falochronu w Ustce. "W starciu z naturą ludzkie budowle i zabezpieczenia często przegrywają" - przekazał Instytut na Twitterze.
Więcej informacji o pogodzie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Media społecznościowe obiegły też nagrania wichury z innych zakątków Polski. Ogromna zamieć śnieżna została zarejestrowana przez jednego z kierowców, który w czasie porywistego wiatru jechał przez zakopiankę. Wideo zostało udostępnione przez Radio Kraków.
W Szczecinie zarejestrowano natomiast moment, w którym sklepowe wózki odłączyły się z łańcuchów i zaczęły poruszać się po parkingu centrum handlowego. "W Szczecinie trwają wyścigi autonomicznych wózków sklepowych", "Szybcy i wściekli wersja polska. Na wszelki wypadek pochowajcie wózki" - piszą użytkownicy Twittera udostępniający nagranie.
Tylko do godz. 2:45 w nocy z soboty na niedzielę pomorska straż pożarna interweniowała 664 razy - podał "Głos Pomorza". Do godziny 15:30 w regionie odnotowano już 2076 interwencji - przekazała trójmiejska "Gazeta Wyborcza", a w całej Polsce - blisko 13,5 tys.
Trudne warunki pogodowe przyczyniły się do śmierci jednej osoby. W miejscowości Tłuczewo (pow. wejherowski) na jadący samochód spadło drzewo, w wyniku czego zginął 27-letni mężczyzna, a jedna osoba została ranna. Pozostali dwaj pasażerowie wyszli cało z wypadku.
Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że po wichurach bez prądu pozostaje 318 tys. odbiorców. Sytuacja się poprawia, bo o godz. 6, według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu było ponad 680 tysięcy odbiorców. Obecnie najgorsza sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim, gdzie prąd nie dociera do prawie 97 tys. domów, a także w pomorskim - ponad 56 tys. oraz wielkopolskim - ponad 52 tys.
Ostrzeżenie przed wiatrem lokalnie do 100 km/h, zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najnowszy alert skierowano głównie do mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego i północnej części woj. podlaskiego.
RCB apeluje o pozostanie w domach. Podkreśla w komunikacie, że drogi mogą być nieprzejezdne, niewykluczone są także przerwy w dostawie prądu.
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!