Wichura w Tatrach. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów odcięte od świata. "Jedzenia mamy na miesiąc"

W całym kraju we znaki daje się bardzo porywisty wiatr, który miejscami przekracza 100 km/h. Podobna sytuacja ma miejsce w górach, gdzie w połączeniu z padającym śniegiem dochodzi do zamieci. Nagranie ze Schroniska PTTK pokazuje, jak bardzo niebezpieczna jest taka pogoda.

Na nagraniu Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich widać, jak silny wiatr wieje w Tatrach. Nad górami przechodzi właśnie bardzo intensywna śnieżyca i wichura przekraczająca w porywach 100 kilometrów na godzinę. W schronisku utknęli także turyści, którzy z powodu takich warunków pogodowych nie mogą zejść na dół.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Tatry. Turyści utknęli w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

"No więc zawiało nas całkiem. Są kilkunastometrowe zaspy, które uniemożliwiają zejście i stwarzają ogromne zagrożenie lawinowe. Ratownicy dyżurni i my - załoga - bardzo prosimy, żeby nikt tu dzisiaj nie szedł. Nasi rozsądni turyści, którzy mieli dziś schodzić, zostają z nami. Czekamy na poprawę warunków, decyzje będziemy podejmować na bieżąco, jedzenia mamy na miesiąc, mamy ciepło i miło więc nie martwcie się o nas! #safetyfirst" - czytamy we wpisie schroniska na Instagramie.

Dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW przekazała w rozmowie z PAP, że na Kasprowym Wierchu leży średnio 116 cm śniegu, a silny wiatr wywiewa świeżo spadły śnieg. Termometry wskazują -9 stopni, jednak wiatr skutecznie obniża odczuwalną temperaturę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Na Śnieżce wiało do niemal 120 km/h. W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W niedzielę 30 stycznia najsilniejsze porywy, dochodzące do 191 kilometrów na godzinę, odnotowano na Śnieżce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla południowej Polski ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed wiatrem, zawiejami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu.

TOPR ostrzega natomiast przed niebezpiecznymi i bardzo trudnymi warunkami w górach. W Tatrach obowiązuje też trzeci stopień zagrożenia lawinowego. "Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu i mogą być nieprzetarte. Wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Na graniach miejscami śnieg jest wywiany do oblodzonego podłoża. Dodatkowo wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się. Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dzień wcześniej, w sobotę 29 stycznia, w okolicach Doliny Pięciu Stawów i Kasprowego Wierchu doszło do zejścia dwóch lawin. W ich wyniku zmarły dwie osoby.

Hala Gąsienicowa / zdjęcie ilustracyjneTOPR: Dwie osoby, które zostały porwane przez lawiny w Tatrach, nie żyją

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: