Pogoda. Alerty IMGW przed silnym wiatrem. W górach nawet 150 km/h

Niedziela to kolejny dzień z niebezpieczną pogodą. W całej Polsce wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem, którego prędkość w górach może osiągnąć nawet 150 kilometrów na godzinę. Wichury, które rozpoczęły się wczoraj, utrzymają się dziś przez cały dzień.

W niedzielę w niemal całym kraju możemy spodziewać się opadów deszczu i śniegu - zapowiada IMGW. To nie opady stworzą jednak tego dnia największe zagrożenie. Niebezpiecznie będzie przez silny wiatr, który od soboty szczególnie daje się we znaki mieszkańcom Polski. Jak wynika z informacji instytutu, minionej nocy największy poryw na Śnieżce wyniósł aż 187 kilometrów na godzinę!

Zobacz wideo Rząd chce uwolnić się od "węglowego balastu". Ekspertka komentuje

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem w niedzielę

"Dziś na ogół pochmurnie oraz deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie możliwe burze i krupa śnieżna. Temp. od 0 st. C do 7 st. C. Wiatr do silnego i bardzo silnego. Porywy lokalnie do 110 km/h, a nad morzem do 120 km/h, wysoko w górach do 150 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne" - czytamy na Twitterze IMGW. 

W niedzielę nad Polską kształtować się będzie rozległy niż. W ciągu dnia nadal obowiązywać będą ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem, który może doprowadzić do kolejnych wichur. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

USA. W Pittsburgu runął mostUSA. W Pittsburgu runął most. Na kilka godzin przed przyjazdem Bidena [ZDJĘCIA]

Wydane w sobotę ostrzeżenia trzeciego stopnia (czerwone) pozostaną ważne co najmniej do godz. 15 lub godzin wieczornych. Obowiązują one w północnych powiatach województw: zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 45 do 60 kilometrów na godzinę w porywach do 80 km/h, który szybko wzrośnie i wyniesie od 75 do 90 km/h w porywach do 120. Miejscami porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 130 km/h, w Karkonoszach do 140-150 km/h. Możliwe burze. Wydano też ostrzeżenie przed silnym sztormem z huraganowymi porywami wiatru na Bałtyku. 

Auto zniszczone przez wichurę (zdjęcie ilustracyjne)Wichury w całej Polsce. Na jadący samochód spadło drzewo, nie żyje jedna osoba

W pozostałej części kraju obowiązują natomiast ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia (pomarańczowe) przed silnym wiatrem. Pozostaną one ważne do późnych godzin wieczornych. Średnia prędkość wyniesie od 40 do 50 km/h w porywach do 100 km/h. Miejscami porywy do 115 km/h. Miejscami również mogą wystąpić burze

Oprócz silnego wiatru nie zabraknie też opadów deszczu i śniegu. Intensywnie popada w południowych powiatach woj. małopolskiego - przewidywany przyrost pokrywy śnieżne o 10 cm. Z kolei na południowo-zachodnich krańcach Dolnego Śląska mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. 

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: