Chmielów. Nietrzeźwy 32-latek jechał rowerem. Zapłaci mandat w wysokości 2,5 tys. złotych

32-latek, który wybrał się na rowerową przejażdżkę pod wpływem alkoholu, słono za to zapłaci. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w Chmielowie i jak wskazało wykonane badanie, miał niemal jeden promil alkoholu w organizmie.

Podkarpacka policja przekazała, że 32-letni mężczyzna, który jechał rowerem, został zatrzymany w czwartek po południu przez policjantów ruchu drogowego. Jak się okazało, był on pod wpływem alkoholu. 

Zobacz wideo Wyprzedzał traktor tirem. Od ręki dostał 5 tys. zł mandatu - wideo policji

Podkarpackie. 32-latek zapłaci 2,5 tys. za jazdę rowerem po alkoholu

Podkarpaccy funkcjonariusze policji w czwartek o godzinie 13 na drodze w Chmielowie zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który poruszał się rowerem pod wpływem alkoholu. Badanie urządzeniem wykazało 0,84 promila alkoholu w jego organizmie - przekazali funkcjonariusze w komunikacie policyjnym.

Protesty w KazachstanieKazachstan. Ponad 2 600 żołnierzy z poradzieckiej ODKB tłumi zamieszki

Za jazdę rowerem po alkoholu, zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów wprowadzonym 1 stycznia 2022 roku, mieszkaniec Cygan został ukarany mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych. "Zgodnie z nowymi przepisami, za kierowanie po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę nietrzeźwą lub będącą pod działaniem środka działającego podobnie do alkoholu, grozi mandat karny w kwocie 2500 złotych" - przypominają policjanci. 

Stan wskazujący a stan nietrzeźwości. Czym się różnią?

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pies FrytkaFrytka nie może opuścić schroniska dla psów. "Jest dowodem w sprawie"

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych.

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: