Olsztyn. Były prezydent miasta uniewinniony od zarzutu gwałtu. Sprawa trwała 14 lat

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski po 14 latach został uniewinniony od zarzutu zgwałcenia jednej z urzędniczek. Sąd Najwyższy oddalił kasacje prokuratury i pokrzywdzonej od wyroku olsztyńskiego sądu okręgowego uniewinniającego byłego prezydenta w piątek 28 stycznia.

Jak podaje Radio Olsztyn, obrońca byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego, adwokat Marek Gawryluk, poinformował, że Sąd Najwyższy uznał wnioski Prokuratury Okręgowej w Białymstoku i oskarżycielki posiłkowej o kasację wyroku uniewinniającego Małkowskiego za bezzasadne, co oznacza, że został on ostatecznie uniewinniony. Były prezydent Olsztyna od 2008 roku był oskarżany o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki. 

Zobacz wideo Kwiatkowski ocenia zapowiedź kolejnej reformy sądownictwa

Były prezydent Olsztyna uniewinniony po 14 latach. Miało dojść do gwałtu na urzędniczce

- Sąd Najwyższy stwierdził, że sprawa trwa już 14 lat i nie ma mowy, ażeby uchylić ją do ponownego rozpoznania, bo nawet gdyby do tego doszło, to wyrok byłby taki sam - uniewinniający. Jednocześnie obciążył oskarżycielkę posiłkową i Skarb Państwa kosztami adwokackimi w postępowaniu kasacyjnym - powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn obrońca byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego, adwokat Marek Gawryluk.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

W kasacjach prokuratura i pełnomocnik oskarżycielki wskazywali na to, że doszło do uchybień procesowych. Ich zdaniem miało to związek z jedną z opinii biegłych. Kobieta pełniąca stanowisko biegłej, została bowiem przesłuchana jako świadek, a zebranych materiałów dowodowych użyto jako dowodów w sprawie, co nie jest dopuszczalne. Zwrócono również uwagę na nierozpoznanie przez sąd II instancji "istoty" jednego z wątków apelacji prokuratury.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podaje olsztyn24.com, w uzasadnieniu postanowienia o oddaleniu kasacji Sąd Najwyższy przyznał, że argumenty prokuratury i pełnomocnika oskarżycielki były zasadne, ale "od strony formalnej". - Ale, aby zarzut kasacji był skuteczny i skutkował uchyleniem wyroku, uchybienie musi mieć istotny wpływ na treść wyroku. [...] Nie jest celem postępowania formalizm procesowy i zbędne przedłużanie sprawy - powiedział sędzia Marek Motuk, uzasadniając orzeczenie Sądu Najwyższego.

Były prezydent Olsztyna był oskarżony o gwałt na urzędniczce. Kobieta była w ciąży

Czesław Jerzy Małkowski w 2008 roku był oskarżany o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki. W pierwszym procesie, w ostródzkim sądzie, został skazany na karę pięciu lat więzienia. Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił jednak ten wyrok, a sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania. Małkowski na kolejnym procesie stawił się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie i został uniewinniony. W 2019 roku wyrok ten utrzymał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Od tego wyroku kasacje wnieśli prokuratura oraz pełnomocnik oskarżycielki. Sąd Najwyższy oddalił je.

W 2021 r. w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 790 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 121 osóbWpisy prezydenta Olsztyna. "Niech rzuci kamieniem, kto nie uderzył w drzewo"

Molestowanie seksualne

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>> 

Więcej o: