Pogoda. Nadia nad Polską. IMGW i RCB ostrzegają przed burzami śnieżnymi i silnym wiatrem. Nawet 150 km/h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada znaczące pogorszenie pogody. W sobotę i w niedzielę w całym kraju mają wystąpić bardzo silny wiatr, intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie, a także burze śnieżne.

Jak powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska, w sobotę w ciągu dnia, od północnego zachodu na południowy wschód, będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia.

"Prognozowane są opady śniegu, które stopniowo będą przechodziły w deszcz ze śniegiem i sam deszczu. Najwięcej śniegu spadnie na wschodzie i w centrum kraju", mówiła Ewa Łapińska. Łapińska poinformowała również, że w sobotę wieczorem w całym kraju zacznie nasilać się wiatr. "Spodziewamy się bardzo silnych porywów, w centrum i na północnym zachodzie nawet do 110 km/h, a nad samym morzem do 130 km/h. Na pozostałym obszarze kraju prędkość wiatru będzie przekraczała 90 km/h", zapowiedziała Ewa Łapińska. Jak dodała, także w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę, na północy i wschodzie mogą pojawiać się burze śnieżne z opadami gradu lub krupy śnieżnej.

Synoptyk IMGW ostrzegła również przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi, które wystąpią głównie na południu kraju. "W niedzielę w górach będzie bardzo niebezpiecznie, będzie intensywnie padał śnieg, a porywy wiatru w Sudetach mogą osiągać prędkość 150 kilometrów na godzinę", mówiła Ewa Łapińska. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z kolei strona Fanipogody.pl zauważa, iż prognozowane pogorszenie warunków atmosferycznych nad Polską i Europą wiąże się z orkanem Nadia występującym obecnie m.in. nad Skandynawią. "DWD, czyli odpowiednik polskiego IMGW uznało niż baryczny „NADIA" z systemem frontów atmosferycznych jako orkan. W komunikacie na stronie niemieckiej służby meteo czytamy, że powodem takiej decyzji była m.in. średnia prędkość wiatru, jak i też prognozowane porywy wiatru przekraczające 120-130 km/h u wybrzeży Danii" - podano. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda. Bardzo silny wiatr nad Polską. RCB ostrzega

Rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Damian Duda, nie wykluczył utrudnień komunikacyjnych oraz przerw w dostawie prądu. Przypomniał także najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania w czasie silnego wiatru.

- Starajmy się unikać otwartych przestrzeni, uważajmy na drzewostany i infrastrukturę miejską, która może być właśnie naruszona silnymi podmuchami wiatru. Nie zapominajmy o uprzątnięciu przedmiotów z balkonu lub tarasu, ponieważ porwane przez wiatr mogą stworzyć zagrożenie dla innych. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy, należy zwolnić na przykład podczas wyjeżdżania z drogi podporządkowanej, ponieważ tak silny wiatr może zdmuchnąć samochód z toru jazdy - mówił Damian Duda z RCB

Straż Pożarna walczy ze skutkami silnego wiatru. 386 interwencji

Tymczasem w piątek do godziny 18:00 strażacy musieli interweniować już 386 razy. Najwięcej zgłoszeń było w województwie mazowieckim - 62, w Wielkopolsce - 47, oraz na Pomorzu - 35. Interwencje dotyczyły m.in. połamanych gałęzi i zablokowanych dróg. Nikt nie został ranny.

Pogoda zacznie stabilizować się w niedzielę wieczorem. 

Więcej o: