Niedziele handlowe w 2022 r. Czy 30 stycznia sklepy są czynne? Gdzie można zrobić zakupy?

Czy niedziela handlowa wypada 30 stycznia? Gdzie tego dnia można zrobić zakupy? Od kiedy dwa lata temu rząd PiS wprowadził zakaz handlu w niedzielę, zakupy tego dnia były nieco utrudnione. Sklepy szybko się jednak połapały, że ustawa ma luki, które mogą wykorzystać. Od 1 lutego wchodzą jednak w życie uszczelnione przepisy.

Niedziela 30 stycznia będzie pierwszą handlową niedzielę w tym roku i jedną z zaledwie siedmiu. Sklepy, zgodnie z przepisami, mogą być bowiem otwarte tylko w niektóre ostatnie niedziele miesiąca oraz przed świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi.  

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

30 stycznia jest niedzielą handlową. A kiedy wypadają pozostałe niedziele handlowe?

W niedzielę 30 stycznia będziemy mogli pójść zrobić zakupy. Tego dnia będą czynne wszystkie sklepy, także te niestosujące fortelu "na placówkę pocztową". A kiedy wypadają pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku? 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.

Z zakazu handlu w niedzielę wyłączone są m.in. cukiernie, lodziarnie, kawiarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą, sklepy z pamiątkami, a także w sklepy na dworcach i lotniskach oraz placówki pocztowe. To właśnie dzięki placówkom pocztowym w ustawie wiele sklepów omijało zakazie handlu w niedzielę. Już w lutym ten proceder zostanie ograniczony, bo wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która mówi m.in. o tym, że aby wykorzystywać status placówki pocztowej, trzeba mieć udokumentowane przychody z tego tytułu na konkretnym poziomie. 

Policja2000 zł mandatu za brak maseczki. Bez pouczeń. Jest projekt przepisów

Większość sklepów wielkopowierzchniowych od lutego będzie zamknięta w niedzielę. Wszystko przez nowe przepisy

Znaczna część sklepów korzystała z możliwości otwierania się w niedziele rozszerzając zakres działania o usługi pocztowe. Sieci podpisywały po prostu umowy z takimi firmami jak Poczta Polska czy InPost. Od 1 lutego nie będzie to już takie proste, ze względu na nowy przepisy i większość dyskontów, czy hipermarketów będzie zamknięta. 

Nowe regulacje nadal zawierają wyjątki od całkowitego zakazu handlu. Podobnie jak przed zmianą, niedzielny handel prowadzić mogą w swoich sklepach właściciele. Mogą go też prowadzić placówki pocztowe. Aby jednak korzystać ze statusu placówki pocztowej, trzeba osiągać przychody z tego tytułu na poziomie 40 proc. wszystkich przychodów. Dla wielu sieci ten zapis będzie raczej nie do przeskoczenia i zmusi je do zamknięcia swoich sklepów w niedziele. 

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

EmeryciEmerytury uzależnione od zarobków dziecka? Rzecznik rządu: Dementuję

Więcej o: