Starachowice. Krzyczeli do Jarosława Kaczyńskiego "będziesz siedział". Policja zabrała im trąbki

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie incydentów, które miały miejsce w związku z wizytą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach. Obecni na miejscu protestujący mieli krzyczeć w kierunku polityka "będziesz siedział!" czy "Wolna Polska!".

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", policja prowadzi dochodzenie w sprawie osób, które protestowały podczas uroczystej mszy świętej upamiętniającej dziewiątą rocznicę śmieci matki prezesa PiS, Jadwigi Kaczyńskiej. Manifestującym zabrano m.in. trąbki.

Zobacz wideo Czy komisja senacka będzie chciała przesłuchać Kaczyńskiego? Kamiński: Oczywiście wyślemy zaproszenie do niego

Policja spisała demonstrujących sprzed kościoła w Starachowicach

Z ustaleń dziennika wynika, że demonstrujący byli przeciwni powstaniu w Starachowicach szpitala jednoimiennego - wówczas placówka ta miała być przeznaczona jedynie na potrzeby pacjentów zakażonych koronawiursem.

Do protestujących, którzy próbowali zakłócić uroczystości, udali się policjanci. Funkcjonariusze wylegitymowali grupę stojącą przed kościołem. Domagali się także oddania trąbek, z którymi przyszli niektórzy manifestujący.

Komenda Policji w Starachowicach przyznała, że funkcjonariusze nie nałożyli na demonstrantów żadnych mandatów, ale prowadzone są czynności wyjaśniające, dotyczące tego, czy "istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskami o ukaranie za wykroczenie z art. 51 Kodeksu Wykroczeń". Wspomniany przepis dotyczy zakłócania spokoju lub porządku publicznego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Starachowice. Jarosław Kaczyński na mszy św. z okazji 9. rocznicy śmierci jego matki

W połowie stycznia w Starachowicach odbyła się msza święta w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Na uroczystości pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który po mszy przed kościołem wygłosił przemówienie. Polityk mówił m.in. o konieczności pielęgnowania tradycji i patriotyzmu. Przemówienie Kaczyńskiego zagłuszane było jednak przez krzyki protestujących.

Podczas wypowiedzi prezesa PiS skandowano: "Wolna Polska!", "wynocha" czy "będziesz siedział". Przed przemówieniem pojawiły się także gwizdy. Gdy Kaczyński skończył mówić, wówczas pożegnały go okrzyki: "Do domu!".

W drugiej turze wyborów prezydenckich w 2020 roku, mieszkańcy Starachowic prawie po równo podzieliły poparcie między kandydatami PiS i KO. Ostatecznie wygrał Andrzej Duda z poparciem 51,54 proc. wyborców. Rafał Trzaskowski zdobył natomiast 48,46 proc. głosów. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 53,78 proc. głosów. Na podium uplasowała się także Koalicja Obywatelska (20,95 proc. głosów) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (9,74 proc. głosów).

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: