Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Sondaż: Wielu nie wierzy, że pandemia istnieje

W sondażu zleconym przez RMF FM i "Dziennik Gazetę Prawną" zapytano respondentów, dlaczego ich zdaniem Polacy nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19. Według ankietowanych wynika to m.in. z braku wiary w istnienie pandemii.

W sondażu United Surveys, którego wyniki publikują RMF FM i "Dziennik Gazeta Prawna", zapytano Polaków, jakie powody według nich stoją za odmową przyjęcia szczepień. Najwięcej osób stwierdziło, że ich rodacy nie chcą przyjmować preparatów przeciwko COVID-19, bo uważają, że nie są one bezpieczne. Takiej odpowiedzi udzieliło 64,5 proc. ankietowanych. 

Zobacz wideo PSL poprze projekt ustawy posła Hoca? Pytamy wicemarszałka Sejmu

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Zapytano w sondażu

46,8 proc. stwierdziło, że powodem takiej postawy jest to, iż ludzie nie wierzą w istnienie pandemii koronawirusa. "Choć liczba 'antycovidowców' jest zapewne już znacznie mniejsza, gdyż niemal każdy zetknął się z wirusem, tak wciąż jest zapewne grupa, która wierzy, że choroba spowodowana wirusem jest zaledwie 'grypką'" - zwraca uwagę RMF FM.

44,9 proc. ankietowanych uznało, że osoby niechętne szczepieniom nie ufają nauce. Z kolei 41,5 proc. stwierdziło, że powodem jest brak ufności do państwa. 

Koronawirus. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne)Francja. Tak źle jeszcze nie było, ponad 500 tys. przypadków zakażeń w ciągu doby

40,7 proc. odpowiedziało, że ci, którzy się nie szczepią, nie chcą ulegać presji oraz uważają, że przyjmowanie szczepionek to ograniczenie wolności osobistej. 32,2 proc. respondentów twierdzi, nieszczepiące się osoby znają kogoś, komu szczepionka zaszkodziła. Według kolejnej grupy (31,9 proc.) uważa, że ludzie się nie szczepią, bo ich najbliższe otoczenie jest temu przeciwne. 

Sondaż przeprowadzono 21 stycznia na grupie 1000 osób. 

W Polsce akcja szczepień trwa od grudnia 2020 roku. Liczba osób w pełni zaszczepionych (dwiema dawkami Pfizera, Moderny, AstraZeneki lub jedną w przypadku preparatu Johnson & Johnson) wynosi 21,6 mln osób. 

Preparaty przeciwko COVID-19, które są przyjmowane w Polsce, zostały przebadane klinicznie. Dotychczas na świecie podano kilka miliardów szczepionek. Niepożądane skutki występują rzadko i są na ogół bardzo łagodne - najczęściej to ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, bóle głowy i gorączka. 

Rzeczniczka PiSRzeczniczka PiS pytana o Pegasusa. "Teatrzyk"

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

Więcej o: